Čeští akademičtí reprezentanti ani na druhý pokus nedokázali zdolat Rusko a po čtvrfinálové prohře 6:1 ztratili šanci na zisk medaile. Dnešní zápas měl podobný průběh jako ten ve skupině. Rusové šli do vedení, ale českým reprezentantům se podařilo srovnat na 1:1. Pak už se ale bohužel trefovali pouze hokejisté ruské sborné, kteří si spolu s Běloruskem, Kazachstánem a Kanadou zahrají semifinále.

Češi se do play-off dostali na poslední chvilku, postup jim zařídila až výhra Běloruska nad Slovinskem. Češi tak skončili na posledním osmém postupovém místě a jako čtvrtfinalové soupeř na ně vyšel doposud suverénní celek Ruska.

Se sbornou se čeští reprezentanti utkali už v rámci základní skupiny a po šedesáti minutách odcházeli s porážkou 1:5, když jedinou branku Česka zaznamenal Jan Berger. Dnešní odveta měla de-facto stejný průběh jako zápas hraný před pěti dny.

O vítězi rozhodly přesilové hry, které Rusko využilo hned tři, zatímco český tým jen jednu. „Sověty“ poslal do vedení v šesté minutě první přesilovkovou trefou Zhmaev, o pět minut ale srovnával také při početní výhodě Tomáš Štryncl. S tímto gólem ale bohužel našim hokejistům došel střelný prach a vícekrát se prosadit nedokázali.

To soupeř byl stále při chuti. Vedení Rusku vrátil po třech minutách Alshevskiy. Na konci druhé části přišel rozhodující trhák rusů, kteří během 91 vteřin vstřelili dvě branky a do poslední třetiny šli s pohodovým tříbrankovým náskokem. Ten hned na začátku poslední periody ještě zvýšil Belokon a když v padesáté minutě zvyšoval Lazarev už na 6:1, bylo o vítězi rozhodnuto.

Samotný závěr utkání se pak nesl v hodně nervózním duchu a na ledě se strhlo hned několik potyček. Sudí udělili v posledních deseti minutách 256 trestných minut a na každé straně poslali několik hráčů předčasně do kabin. Českou reprezentaci tak po prohře s Ruskem čeká (nejspíš, protože oficiální rozlosování se nám doposud nepodařilo objevit) souboj s Amerikou o konečné sedmé místo.

RUSKO - Česká republika 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Branky: Zhmaev, Alshevskiy, Ziazov, Valiullin, Belokon, Lazarev - Štryncl. Rozhodčí: Pearce (CAN) - Malmqvist (SWE), Puolakka (FIN). Vyloučení: 14:13, Sergeev (RUS) 10 minut, Belukhin (RUS) 10 minut, Golubev (RUS) 10 minut, Yakovlev (RUS) 10 minut, Belokon (RUS) 10+OK, Zuborev (RUS) TH, Shavaleev (RUS) TH, Martiník (CZE) 10 minut, Štryncl (CZE) 10 minut, Berger (CZE) OK+2xTH, Kregl (CZE) TH, Drak (CZE) TH. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 35:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1.

Sestava České republiky: Chvátal (Kareš) - Štryncl, Ton, Drak, Soldán, Loučka, Vozdecký, Panuška - Ježek, Kříž, Špok (G: 0, A: 0, B: 0, střely: 4, +/-: -1, trestné minuty: 2) - Vodný, Šlahar, Berger - Nedrda, Martiník (G: 0, A: 0, B: 0, střely: 2, +/-: 0, trestné minuty: 12), Kadeřábek - Kregl, Korotvička (G: 0, A: 0, B: 0, střely: 1, +/-: -2, trestné minuty: 0), Matouš.

Další čtvrtfinálové zápasy

KAZACHSTÁN - Japonsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky: Zhdanov 2, Zhilin, Lipin, Ignatenko - Motono. Rozhodčí: Gašparík (SVK) - Bulut (TUR), Stano (SVK). Vyloučení: 9:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 23:45. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.

KANADA - Slovensko 9:1 (4:0, 3:0, 2:1)

Branky: Baker 2, MacLean 2, Caria, Farmanara, Charland, Langelier-Parent, Turkiewicz - Vojsovič. Rozhodčí: Laakonen (FIN) - Lunden (SWE), Neva (FIN). Vyloučení: 2:9, navíc Rusňák a Volek (SVK) 10 minut. Využití: 5:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 38:16. Průběh utkání: 7:0, 7:1, 9:1.

BĚLORUSKO - Usa 6:3 (1:1, 2:2, 3:0))

Branky: Paulovich 2, Kolasau, Azimau, Ravadouski, Miadzel - Macari, Dionne, O´Brien. Rozhodčí: Ohlund - Hubbard, Ozbukucu (TUR). Vyloučení: 13:14, navíc Khuzeyeu (BLR) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 6:3.

Semifinálové dvojice by měly být ve složení Rusko - Kazachstán a Bělorusko - Kanada. O páté místo se utkají Japonci se Slovenskem, jehož barvy hájí i hodonínský Ľubomír Vaškovič (pozn. autora: všechny dvojice jsou bohužel bez záruky).

Utkání o 9. - 12. místo

SLOVINSKO - Turecko 11:1 (5:1, 2:0, 4:0)

Branky: Lahajnar 2, Miljus 2, Pihler 2, Sodrznik, Ferlez, Ulaga, Kuzman, Jemec - Elevli. Rozhodčí: Ohlund (SWE) - Kaya (TUR), Orolin (SVK). Vyloučení: 7:5. Využití: 5:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 48:4. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 11:1.

ŠPANĚLSKO - Jižní Korea 5:4sn (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0)

Branky: Betran Sarasa, Gonzales Martinez, Ansa Basarte, Pedraz Martin, rozhodující nájezd Munoz Crego - Yoon JM 3, Cho HG. Rozhodčí: Kuntel (TUR) - Martineau (CAN), Ozcelik (TUR). Vyloučení: 3:7, navíc Vea Sanz (ESP) 5+OK, Lee M. D. (KOR) 5+OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 5:4.

Domácí Turecko dnes vstřelilo na turnaji svou první branku, Slovincům ale vzdorovat stejně nedokázali. Naprostý outsider turnaje prohrál 11:1, což je jeho zatím nejlepší výsledek na Univerziádě. To druhé utkání o celkové umístění bylo o poznání vyrovnanější a napínavější. Španělé vedli nad Jihokorejci 1:0, 2:1 a 3:2, nakonec ale byli jihoevropané rádi za vyrovnání na 4:4, které zařídil necelé tři minuty před koncem základní hrací době v přesilové hře Alejandro Pedraz Martin.

Dnešní zápasy rozhodly o tom, kdo se s kým utká v závěrečných duelech. Španělé a Slovinci si to rozdají o deváté místo a domácí výběr se utká o konečnou jedenáctou příčku s Jižní Koreou.