V A L A Š S K É M E Z I Ř Í Č Í - Další ze série rozhovorů je tentokrát z rodinného dua - syna a otce v dresu Bobrů Adamem a Romanem Škutchanem. Roman přišel jako posila ze zahraničí, stal se v průběhu sezóny kapitánem a stavebním kamenem útoku Bobrů. Jeho syn Adam nastoupil v sezóně k několika zápasům, a to formou střídavých startů, ve kterých si vedl velice dobře.

Jak vzniklo u Vás obou působení v dresu Bobrů? Kdo Vás oslovil?

Roman: Ahoj, o mém působení v klubu Valašského Meziříčí rozhodly dvě věci: vlažné jednání ze strany klubu v Orlové, kde jsem měl hrát a hlavně trenér Valašského Meziříčí Honza Vavrečka, který mě oslovil. Po pár mých zápasech, kdy s námi za Valašské Meziříčí nastupovali hráči z první ligy a juniorské extraligy (Zlín), kteří nám vypomáhali, hledal trenér další možné hráče, kteří by připadali v úvahu. Padla řeč na brankáře Reného Svobodu z juniorky Vítkovic a také na syna Adama, kteří nakonec byli určitě přínosem pro mužstvo. Škoda jen, že nemohli hrát větší počet utkání.

Znali jste někoho z týmu Bobrů před vaším příchodem?

Roman: Trenéra znám již řadu let, poznal jsem ho ještě jako junior ve Vítkovicích, což je docela dlouhá doba, také jsem znal brankáře Lukáše Smolku.

Adam: Znal jsem jen trenéra z působení na jeho hokejové škole.

Romane, ty jsi hrál předtím dlouho v zahraničí, po návratu jsi se připravoval v Orlové, nakonec jsi působil ve Valmezu, proč tam změna oproti původnímu plánu?

Jak už jsem psal, jednání s Orlovou probíhalo dost dlouho a já jsem v té době jen trénoval. Samozřejmě jsem chtěl co nejdříve hrát, ale to chce asi každý hráč. Rozhodlo rychlé a pohotové jednání trenéra a p. Kováře.

Romane, je velký rozdíl mezi polskou extraligou a druhou ligou, kterou si okusil po několika letech?

Těžko se mi to porovnává, polská extraliga je profesionální ligou. Měl jsem štěstí, trefil jsem na klub s velmi dobrým hráčským zázemím, kde o každého hráče bylo dobře postaráno. Úroveň a kvalita hokeje byla vyšší o čemž vypovídají další angažmá kvalitních hráčů z Čech, Ruska, Finska a v poslední době i Kanaďanů z nižších zámořských lig.

Adame, jak srovnáš soutěž druhé ligy ve srovnání s extraligou juniorů ve Vítkovicích? Ve své soutěži jsi se potkával třeba s obráncem Řezáčem ze Zlína, který takté působil u Bobrů.

Podle mě je zásadní a hlavní rozdíl ve zkušenostech hráčů. Starší hráč přidržuje déle kotouč na hokejce a do poslední chvíle čeká na můj pohyb. Na to jsem nebyl zvyklý. Také souboje s některými urostlými hráči jsou na jiné úrovni, je třeba být hodně obratný. V juniorce je podle mého názoru větší rivalita mezi hráči a potřeba neustále na sobě pracovat.

Adame, chtěl by si třeba i příští rok působit formou střídavých startů u Bobrů, nebo se chceš prosadit do vyšší soutěže?

Rád bych si zahrál zase za Bobry, zápasy ve 2.lize mužů byly pro mě velkým přínosem, ale samozřejmě jako každý mladý hráč bych se chtěl prosadit ve vyšší lize, tak uvidíme.

Romane, ty, jako následný kapitán mužstva, jaká byla nálada v týmu po jistotě baráže proti vítězi kvalifikačních bojů?

Po posledním utkání ligy nastalo velké zklamání, v takové situaci se jeden dívá na druhého a hledají se chyby. Bylo třeba si říct co s tím, nevzdát to a vybojovat si pokračování ve 2.lize.

Měli jste poté měsíc od mistrovských zápasů pauzu, bylo hodně poznat, že se těžce naskakuje do zápasu proti týmu, který byl defakto stále rozehraný?

Roman: To období jen tréninku bylo opravdu dlouhé. Příprava na baráž byla kvalitní,musím uznat,že v zápasovém rytmu jsme opravdu nebyli, což bylo trochu vidět. I tak jsme si věřili a nikdo z nás si nepřipouštěl neúspěch.

Romane, Uničov nás hodně potrápil, myslíš, že by tento tým mohl naskakovat ve vyšší soutěži?

S tím souhlasím, že nás potrápil, ale jsem přesvědčen, že ve 2.lize by to měli hodně těžké. Hraje se středa, sobota, zápasů není málo a na to, aby mužstvo hrálo obstojně v této lize je potřeba mít širší a kvalitnější kádr.

Adame, všimnul jsem si Tě na zimním stadionu ve Valmezu, v prvním barážovém zápase, jak bys zhodnotil úroveň týmu Uničova?

Byla vidět hodně neurovnaná hra z obou stran, na kterou určitě měla vliv nervozita i dlouhé čekání na rozhodující zápasy. Pozitivní na hře Uničova bylo, že to za stavu 2:4 takříkajíc nezabalili, ale jakmile ucítili šanci, tak se zakousli a srovnali. Musím říct, že i přesto jsem věřil Bobrům!

Romane, tvé dvě branky rozhodly de facto o setrvání ve druhé lize, takže nakonec spokojenost?

Nenazval bych to spokojeností, spíš úlevou, že jsme to zvládli. Ten pocit se těžko popisuje, po takovém zápase vám hlavou proletí tolik myšlenek. Věrní fanoušci Bobrů si zasloužili, aby to takhle skončilo, vždyť se hokej hraje pro ně a proto, aby se vyhrávalo.

Co dál? Neláká tě ještě aspoň jeden rok okusit druhou ligu?

Pokud o mě bude zájem a já sám na sobě budu cítit, že bych mohl být přínosem... Uvidíme? :-)

Adame, jaké to je hrát s otcem (byť jen na pár zápasů) v jednom týmu?

Parádní, jen škoda, že jsem si s ním nezahrál v jedné pětce.

Probíráte se otcem zápasy často doma? Radí ti?

Jasně, že probíráme. Ne vždy se shodneme, ale i tak mě zajímá jeho názor. Někdy je u nás opravdu veselo.

Které zápasy v dresu Bobrů hodnotíte ze svého pohledu jako nejvíce vydařené, kdy se Vám hrálo opravdu dobře?

Roman: Určitě jich bylo víc, ale já se zase vrátím k tomu poslednímu, po kterém to z nás všechno spadlo.

Adam: Všechny, které jsem odehrál, protože byly moje první v seniorech a hlavně s tátou v jednom týmu.

Chtěli byste vzkázat něco fanouškům, kteří i přes nepříznivé výsledky tým docela dost podporovali?

Samozřejmě fanouškům patří velké poděkování!!! Nejen v sezóně, ale podpora v takových chvílích jako byly zápasy baráže se cení dvojnásob a strašně nám pomohla! DÍKY!

Chlapi díky za rozhovor, ať se daří.

ODEHRANÝ ZÁPAS

21. kolo | so 4.12.2021

4:1

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

42. kolo | st 8.12.2021

18:00

TABULKA 2. LIGY

1. NJI Nový Jičín 23 66:72 45
2. VAL Valašské Meziříčí 20 79:44 40
3. ZNS Žďár nad Sázavou 18 69:58 36
4. OPA Opava 21 61:58 30
5. VEL Velké Meziříčí 21 70:80 29
6. KMB Kometa Brno B 22 66:68 28
7. KOP Kopřivnice 21 69:69 26
8. HOD Hodonín 20 50:81 15
Kompletní tabulka