Své první hokejové krůčky udělala na zlínském ledě. Kariéra devatenáctileté obránkyně není sice moc dlouhá, i přesto si už vyzkoušela angažmá ve Švédsku, pravidelně nastupovala v extralize dorostu za Vsetín, aktuálně obléká dres valašskomeziříčské juniorky. Teď ji čeká jedna z jejich největších životních zkušeností, bude součástí ženské reprezentace na zimních hrách v Pekingu. Foto: olympijskytym.cz


V reprezentaci doposud nastoupila do 22 zápasů, což je na poměry reprezentantek českého hokeje jejího věku výrazné číslo. Ženský národní tým si převážně zakládá na pevném jádru, které se pouze málokdy změní. Hokej žen nemá v Česku moc velkou tradici, ovšem pomalými krůčky se začíná dostávat do povědomí veřejnosti. To, co mohlo pro Sáru vypadat ještě před pár lety jako sen, se nyní stává skutečností. Nově se ve všech článcích bude psát - Olympionička Sára Čajanová. ,,Je to pro mě určitě hodně nezvyklé a asi ještě dlouho bude. Pořádně tomu ještě nějak nemůžu uvěřit, že jsem součástí olympijské výpravy. Je to rozhodně největší sen v mém sportovním životě a teď si ho společně s holkami plním. Opravdu nádherný pocit," říká mladá hráčka Bobrů.

Po vyhrané kvalifikaci v Chomutově, ve které Češky postupně porazily Norsko 3:1, Polsko 16:0 a Maďarsko 5:1 se olympijská výprava do Pekingu rozrostla o další jména. Nyní jich tak sčítá celkem 113, což je nejvíce v historii republiky, zájem médií o hokejový výběr žen tak začal raketově růst. ,,Po vítězství v kvalifikaci se o nás začalo psát opravdu hodně, více jsme se zviditelnili. Je samozřejmě pro český ženský hokej velice dobře a jsme moc rádi, že to jde pořád nahoru. Zájem si samozřejmě snažím užívat, chci vždy všem vyhovět. Ale zasahují mi do toho občas i jiné povinnosti, takže je to opravdu těžké vždy vše skloubit," zmiňuje Čajanová, která se už aktuálně pomalu zabydluje na hotelu v čínském hlavním městě.

Minulý ročník si vyzkoušela působení v severské ženské soutěži, v devíti utkáních navlékla dres švédského Brynäs. ,,Angažmá ve Švédsku byl jeden velký a důležití krok pro mou budoucnost. Otevřelo mi to oči a cestu v tom, jak bych mohla a chtěla v hokeji dále pokračovat. Nasbírala jsem řadu zkušeností, poznala nové lidi v cizí zemi. Rozdíly oproti tuzemskému hokeji jsou tam opravdu velké. Kdybych to měla porovnat, tak je to sto a nula. Rozhodně větší kvalita, velmi se mi tam líbil samotný přístup a organizace klubu, což bylo také na lepší úrovni. I zájem byl podstatně větší, podpora hráček od tamních fanoušků, všichni se tam navzájem respektují. Domů jsem se nakonec vrátila kvůli škole, takže i bez pandemie covidu-19 bych hrála zase doma," vzpomíná Sára Čajanová na své působení v SDHL, nejvyšší ženské hokejové soutěži ve švédském království.

Foto: archiv Sáry Čajanové

V minulých letech oblékala převážně žlutozelené barvy sousedního Vsetína, pro letošní ročník ji ale čekalo větší klubové stěhování. ,,Čtyři roky jsem hrála extraligu dorostu ve Vsetíně, ale letos mi bohužel už nebyla udělena výjimka, takže jsem si musela hledat nové angažmá. Napadla mě právě juniorka ve Valmezu a tak teď nastupuji za Bobříky," objasňuje mladá obránkyně svůj přesun do nového týmu.

Ženská hokejová soutěž nečítá tolik utkání jako mužské soutěže, v případě 1. ligy, která se hraje ve Valmezu je formát pouze dvoukolový, s každým týmem doma a venku. Za Bobryně Sára nastoupila pouze v jednom případě, velké zápasové vytížení má ale v juniorce. ,,Upřímně moc nevím, jak to mají s vytížením holky jinde, ale já ho mám opravdu dostatečné. V zápasech dostávám daleko více prostoru, než jsem sama očekávala, čehož si opravdu moc vážím. Jsem ve Valašském Meziříčí velmi spokojená," pochvaluje si Sára, která za juniory Bobrů doposud nastoupila k 15 zápasů, kde vstřelila jednu branku a na dalších 12 jich nahrála.

V roce 2015 vznikla v zámoří obdoba ženské NHL, soutěž zvaná NHWL, ovšem k letošní sezóně v ní nastupuje pouze 6 týmů. Nejlepší hráčky, reprezentantky Kanady a USA v lize nenastupují, účastní se jiných menších turnajů. Soutěži tak bezesporu chybí potřebná kvalita a nejprestižnějšími turnaji jsou tak ty reprezentační. ,,Vzhledem k tomu, že úplně nemáme ženskou verzi NHL, tak asi největším úspěchem v ženském hokeji je asi zlatá olympiáda, ale je to samozřejmě individuální," hodnotí Sára Čajanová.

Foto: archiv Sáry Čajanové

První povolání do seniorské reprezentace přišlo v roce 2019 na turnaj pěti v Dmitrově, trenéry zaujala už jako reprezentantka kategorie U18. ,,Mé první povolání do A-týmu bylo ještě za bývalého trenéra. Ale když budu mluvit o současném kouči Tomáši Pacinovi, tak si myslím, že jsem ho zaujala svým bruslením a hokejovým myšlením, možná nějakou kreativitou. Myslím si, že to jsou mé hlavní přednosti," prezentuje své hokejové umění. ,,Mou největší úlohou je určitě dobře bránit, vytvářet hru a podporovat útok. Dobře se mi hraje s Dominikou Láskovou," dodává.

První zápas za ženy mladá hráčka odbyla 6. listopadu 2019 proti Švýcarsku, které české hráčky přestřílely jednoznačně 8:0. ,,Před prvním utkáním jsem byla samozřejmě ve stresu, ale postupem času jsem byla klidnější a klidnější," vzpomíná na svůj debut se lvíčkem na prsou. I když utkání není mnoho, národní tým žen má svůj program podobný tomu mužskému. ,,Zápasů moc nebylo. Buď se scházíme před nějakými akcemi, než odcestujeme, nebo jsme měli domluvená utkání spojená s kempem. Teď byla má největší příprava na ZOH byly ještě tréninky ve Valmezu s kluky."

Letní olympijské hry v Tokiu doprovázela řada přísných proticovidových opatření, která se týkají také olympiády zimní. Nařízení nebudou v mnoha případech rozdílná. ,,Čeká nás každodenní testování PCR testy. Všechno tam bude kontrolované, snímání akreditací a podobně. Všemu je samozřejmě nadřazená zvýšená hygiena, už 14 dní před odletem byla potřeba se nějak chránit před nákazou," vyjmenovává alespoň část všech nařízení.

Foto: olympijskytym.cz

Velkou událostí je bezesporu samotné zahájení olympijských her. V minulých letech nebývalo výjimkou, že se čeští hokejisté úvodního průvodu s vlajkou neúčastnili. Hlavním důvodem bylo to, že hokejové haly byly příliš daleko od olympijského stadionu a také, že se program křížil s přesným harmonogramem tréninků. Čeští hokejisté tak například na zahájení ZOH V Sochi nebyli. ,,My bohužel ještě nevíme, jestli tam půjdeme, ale opravdu doufám, že ano," komentuje jeden z vysněných zážitků.

Češky budou součástí skupiny B. Samotný formát turnaje je poněkud rozdílný tomu mužskému, dal by se spíše přiblížit struktuře paralympijského mistrovství světa. Skupina ,,A" je tvořena z týmů Kanady, USA, Finska, Švýcarska a Ruska. Tyto reprezentace hrají de facto o nejlepší pozici pro play-off, protože mají čtvrtfinále jisté. Ve skupině ,,B" jsou Číňanky, Japonky, Švédky, Dánky a naše reprezentantky. Zde si vstupenku do čtvrtfinále vyřazovací části mohou zasloužit pouze 3 nejlépe umístěné týmy. Celkové nasazení do play-off poté vypadá následovně - 1A–3B, 2A–2B, 3A–1B a 4A–5A. O prvenství v ,,lepší" skupině si to s největší pravděpodobností rozdají dva zámořské týmy. Pokud by poté na jednoho z nich nechtěly Češky narazit, musí celou svou skupinu vyhrát. ,,Myslím si, že nás čekají těžké zápasy s Japonskem a Švédskem. Sama moc nevím, jak je na tom třeba Čína. Proti většině týmů jsem sice už nastoupila, ale každý zapas je jiný a tak moc nevím co očekávat," hodnotí Sára soupeře ve skupinové části.

Rozhodně velkým úspěchem je už samotný historický postup na olympijský turnaj. ,,Chceme tam uhrát co nejlepší výsledek, žádná velká očekávání asi úplně nemám, chci se nechat překvapit," zakončuje Čajanová.

Za celý klub HC Bobři Valašské Meziříčí přejeme Sáře Čajanové a celé české výpravě hodně štěstí na olympijských hrách!


ODEHRANÝ ZÁPAS

44. kolo | so 9.3.2024

TABULKA 2. LIGY

1. HAV Havířov 44 270:99 116
2. HVY Vyškov 44 224:152 92
3. HOM Hodonín 44 153:134 74
4. OPA Opava 44 143:134 72
5. HBR Havlíčkův Brod 44 151:141 65
6. NJI Nový Jičín 44 146:165 59
7. KOP Kopřivnice 44 161:172 58
8. ZNS Žďár nad Sázavou 44 149:187 58
9. SUM Šumperk 44 139:160 57
10. VAL Valašské Meziříčí 44 128:170 49
11. TEC Technika 44 118:172 49
12. VEL Velké Meziříčí 44 121:217 43
Kompletní tabulka