Mládež by měla být největší zásobárnou hráčů pro mužský tým, má jasno nový šeftrenér mládeže a manažer klubu,  Miroslav Kubo
neděle 2.8.2015 | redakce |

Mládež by měla být největší zásobárnou hráčů pro mužský tým, má jasno nový šeftrenér mládeže a manažer klubu, Miroslav Kubo

V A L A Š S K É M E Z I Ř Í Č Í - V rámci blížící se nadcházející sezóny všech věkových kategorií Bobrů, se v klubu událo několik zásadních změn v samotném vedení klubu i v rámci trenérského obsazení. Tou asi nejvýraznější změnou je ta, že do klubu přišel Miroslav Kubo, který bude zastávat funkci šéftrenéra mládeže a současně i manažera celého klubu. Pojďme si tedy blíže představit nejen nového zodpovědného člověka ve vedení klubu, ale taktéž i jeho názory od mládeže po muže pro nadcházející ročník.

Mohl byste vzpomenout Vaši hokejovou minulost?
Moje hokejová minulost je spjata se Vsetínem, tady jsem se hokej naučil hrát díky výborným trenérům a také jsem se ho naučil trénovat, díky výborným kolegům. Tam jsem zažil první hokejové krůčky. Vyrostl jsem na otevřeném zimním stadiónu ve skromných podmínkách a prošel všemi mládežnickými celky tehdejší Zbrojovky Vsetín. V roce 1976 jsem se dostal do výběru brankářů ČSSR a v 16 letech do prvního mužstva Zbrojovky. Kariéru jsem zakončil ve Vsetíně v roce 1993, kdy jsem odešel do slovenského Púchova a o rok později jsem přišel do Valašského Meziříčí. Tady se nám v mé první sezóně povedl skoro malý zázrak. Postup do II.NHL nám unikl až v posledním utkání, kdy nás přeskočila Poruba. O dva roky později jsem ukončil aktivní hokejovou kariéru.

Kdo Vás k hokeji přivedl?
K hokeji mě přivedla maminka, ale velkou oklikou. Přihlásila mě do "krasobruslení". Nevím přesně kolik mi bylo let, ale nevydrželo to dlouho. Potom asi v osmi letech jsme se s kamarádem domluvili, že zkusíme hokej a šli jsme se přihlásit. Udělali jsme nějaký bruslařský a pohybový test a oni nás vzali do hokeje.

Jaká byla jednání o možnosti působit zde u Bobrů?
Protože jsem loni působil v klubu HC Orli Znojmo v EBYSLJ (Erste Bank Young Stars League), užil jsem si dost cestování. Hledal jsem něco blíž domova. Navíc mám rád výzvy a u Bobrů vidím velkou možnost seberealizace a možnosti podílet se na budování klubu hlavně u mládeže. Ta by měla být v budoucnu největší zásobárnou hráčů pro mužský tým. To bylo to, s čím jsem předstoupil před vedení a domluvili jsme se na mém působení v klubu. Mít dobré a kvalitní odchovance je největší odměna za naši práci.

Budete u Bobrů na postu šéftrenéra. Kterou kategorii budete mít konkrétně na starost Vy? A s kým?
Ano, ale spíš bych to nazval koordinátor. Protože je spousta věcí, které budeme muset změnit. Osobně budu mít na starosti kategorii starších a mladších žáků. Systém je navržen tak, aby každý hlavní trenér dělal i asistenta. Což znamená, že se staršími žáky mě bude pomáhat trenér dorostu a u mladších žáků by to měl být trenér 3+4 třídy.

Co si osobně slibujete od práce u Bobrů? Jaké máte ambice?
Já osobně mám jedinou ambici. Přesvědčit všechny, s kým budu v nějakém pracovním kontaktu, abychom našli společnou filosofii. Jak?! Společně posunout celý klub o nějaký stupínek výše. Ve všech jeho kategoriích od nejmenších až po muže. Každá pyramida je totiž tak silná, jak má silnou základnu – mládež a je tak vysoká, jak má ostrý hrot – muži. V těchto dimenzích bych chtěl, aby Bobři fungovali. To si ovšem vyžádá čas a dlouhodobou koncepci.

Vypadá to, že led bude na našem stadiónu až ve třetím týdnu v srpnu. Jak bude za těchto okolností vypadat ostrá příprava na sezónu?
Není to ideální. Ztratili jsme možnost odtrénovat za srpen cca 25 tréninkových jednotek plus 8 utkání (4 doma, 4 venku ) a dostat se do ideálního zápasovo-tréninkového rytmu. Budeme to nahrazovat 2x týdně ledem ve Vsetíně a zbytek suchá příprava. Snad se podaří domluvit 4 utkání do zahájení sezóny. Což je 50% obvyklého objemu. Co se týká mládeže, tak dorost bude zajíždět také do Vsetína a mládež bude trénovat na suchu až do doby, kdy budeme mít led. Potom zajistíme mikrosoustředění s dvojfázovým tréninkem na ledě a jedním suchým tréninkem. Bude to dřina, ale objem trochu doženeme. S mládeží nemůžeme odjet ani na předsezónní turnaje, které by nám nahradily tréninkový výpadek, protože absence ledu zvyšuje riziko zranění na maximum a to si nemůžeme při současném počtu hráčů dovolit.
Jinak začínáme v pondělí 3.8.2015 v 16:30 schůzkou s rodiči všech věkových kategorií a od úterka 4.8.2015 budeme s dětmi trénovat na suchu.

Paralelně vedle mládeže jste se stal i manažer celého klubu, tedy i mužů, jak probíhají jednání s hráči na nadcházející ročník?
Jednání s hráči samozřejmě probíhají, "jenže" nemáme nyní led a o to je to trošičku složitější. S vedením klubu a trenérem mužů pracujeme na tom, abychom vše vyřešili včas a k naší spokojenosti.

Máte již nyní třeba vytipované nějaké posily, které byste vy rád viděl v dresu Bobrů v druholigové sezoně?
Co já bych rád viděl je jedna věc a realita je věc druhá. Musíme si uvědomit, že lední hokej v dnešní době na úrovni II. NHL je hodně drahá zábava. Někdo musí peníze na provoz klubu sehnat. Jedno z největších břemen nese město Valašské Meziříčí. Ale samozřejmě také mnoho sponzorů, kteří spoustu let podporují činnost hokejového klubu. A proto bych chtěl touto cestou apelovat na všechny komu osud klubu není lhostejný. "Stabilizujme klub" po stránce ekonomické i hráčské a vykročme za vyššími cíli. Potom můžeme dostat do klubu i atraktivní jména, která by nám pomohla zvýšit hráčskou a sportovní úroveň.

Chtěl byste něco vzkázat rodičům mladých hokejistů?
Rodičům mladých hokejistů dávám k zamyšlení pár bodů:
hokej mě musí bavit
hokej je kolektivní sport – ne jednotlivců
hokej hraji protože to chci – já – nikdo jiný
jedna hodina tréninku nestačí – trénovat musím individuálně - navíc
nikdo a nikdy nemůže říci, že z toho či onoho hráče bude, či nebude hokejista
hokej je pokora, disciplína a tvrdá práce
jídelníček a pitný režim je velmi důležitý
hráč musí být – obratný, flexibilní, rychlý a vytrvalý
všichni máte stejnou šanci – pokud ji podpoříte patřičnou mírou práce
trenér je – rádce, učitel, vychovatel, autorita
v tréninku musí převládat kvalita nad kvantitou
na trénink jdu s tím, že se něco nového naučím
trenér je ten kdo rozhoduje o chodu mužstva – vždy

...a fanouškům hokeje ve Valašském Meziříčí?
Fanoušky Bobrů bych chtěl poprosit: Choďte na hokej v co největším počtu, ať kluci cítí velkou podporu z ochozů a dodá jim to sílu svádět souboje i s těmi nejlepšími soupeři. Vždy se hraje lépe pokud tribuny burácí a jsou ve varu. Pro hráče je to ten šestý – neviditelný hráč přímo na ledě. Bylo by krásné vytvořit každému soupeři takovou atmosféru, že by se mu klepala koelna už při nástupu na led. Jsem přesvědčen, že mnoho takových utkání v letošní sezóně zažijeme. A posuneme klub do jiných pater tabulky a to tam, kde je play – off.

Děkujeme za rozhovor a ať se Vše vydaří!

úvodní foto: hc-vsetin.cz

 
Hledáme nové redaktory do našeho redakčního týmu.
V případě zájmu nebo pro další informace pište na redaktor@esports.cz.
 


Aktuality

Archiv aktualit
Město VM
DEZA
ROBE
CS CABOT
EFIOS