Rozhovor s trenérem malých Bobříků - Jaroslavem Šilhánem
úterý 29.3.2011 | Michal Postava, Jan Kramář |

Rozhovor s trenérem malých Bobříků - Jaroslavem Šilhánem

V A L A Š S K É M E Z I Ř Í Č Í - Po veleúspěšné sezóně mladých Bobrů jsme přizvali k rozhovoru jejich hlavního trenéra Jaroslava Šilhána, který v něm zhodnotil celý ročník, od letní přípravy až po vyvrcholení sezóny, turnaje Bobr Cup 2011, který je mnohými považován za neoficiální mistrovství republiky. Pozadu nezústaly ani dlouhodobé soutěže, ve kterých se Valašskému Meziříčí vedlo také výtečně. Vše podstatné, co se událo malým Bobříkům v sezóně 2010/2011 si přečtete v tomto rozhovoru!

Jak byste zhodnotil letní přípravu? Nastaly v ní oproti minulé sezoně nějaké změny?
Letní příprava probíhala podle modelu z předešlých let. Nejprve byla letní příprava, kdy byli kluci 2 x týdně na kolečkových bruslích a jednou týdně jsme byli v tělocvičně. Potom následovala letní soustředění v kempu Machůzky, ve Velkých Karlovicích. Vzhledem k tomu, že ve Valašském Meziříčí už druhým rokem probíhá kemp Tomáše Kapusty za účasti bývalých hráčů NHL, měli jsme ledovou plochu k dispozici už koncem července. Většina hráčů se tohoto kempu zúčastnila a ostatní měli pravidelný trénink. Dál potom pokračovaly přátelskými zápasy a turnaji až do začátku sezóny.

Vezmeme to od nejmenších. Jak jste spokojený s výsledky nejmenších hokejistů, kteří nastupují za přípravku? Určitě udělali velký krok kupředu, souhlasíte?
Naprostý souhlas. Ti kluci mi dělali obrovskou radost svým přístupem, zápalem a nadšením. A to při každém tréninku nebo zápase.

Jak vnímáte výsledky 2. a 3. tříd v lize? Kromě ligy hráči této věkové kategorie dokázali vyhrát domácí velmi silně obsazený turnaj Bobr CUP, určitě je to příslib do budoucna, souhlasíte?
Soutěž druhých tříd jsme nehráli. Všichni kluci včetně těch školkou povinných hráli krajskou ligu 3. tříd. Celou soutěž 3. tříd jsme absolvovali bez jediné porážky nebo remízy. Na turnajích, které jsme absolvovali, jsme ze všech zápasu pouze 2x prohráli a jednou remizovali. Tímto musím samozřejmě poděkovat svým spolupracovníkům, kteří mají na těchto výsledcích velký podíl.

Jako poslední nám zbývá zhodnotit sezonu mladších žáků...
Mladší žáci měli velice úzký kádr, mnohdy se díky nemocem hrálo pouze na dvě lajny. Přesto nám všem ukázali, co umí a jsou svými soupeři respektovaní stejně jako jejich mladší spoluhráči. Teď nás čeká turnaj v Brumově-Bylnici a v Mostě. Tam teprve kluci ukážou, jak jsou na tom v porovnání s týmy z celé republiky. V krajské soutěži však nezklamali, naopak 2. místem potěšili jak trenéry, tak i rodiče.

Vrátil bych se k turnaji Bobr CUP. Čekal jste, že naši hokejisté mohli skončit takto vysoko?
Vůbec jsem to nečekal. Pořád jsme se porovnávali s týmy z okolí a o síle a kvalitě týmů napříč republikou jsme moc nevěděli. O to víc mě překvapila naše hra i výsledky, protože soupeři byli na velmi vysoké úrovni. Podle médií i zúčastněných týmů to byl nejlépe obsazený turnaj v republice. Tohoto výsledku si cením nejvíc za svou 18-ti letou trenérskou kariéru.

Ostudu určitě neudělalo ani B mužstvo složené z hráčů 1. a 2. tříd, kteří bojovali s každým soupeřem...
Chvílemi mi bylo těch kluků líto. Ale oni hráli s takovým zápalem a nadšením, že i když hráli s klukama o 2-3 roky staršíma, nevypustili žádný zápas. Pro ně to byla obrovská zkušenost. Vzhledem k velkému počtu hráčů například Alan Žlebek a Štěpán Smejkal hráli za „B“ tým, i když v sezóně hrají i za áčko. Přestože se nedostali do „A“ týmu, pomáhali zase mladším hráčům a oni byli tahouny tohoto týmu.

V poslední době se určitě změnilo vnímání mládeže ve Valmezu. Dříve si tito hráči jezdili pro výprasky, dnes je naopak rozdávají. Jak tuto změnu vnímáte jako trenér?
Vůbec nijak (smích). Každé začátky jsou těžké, ale kluci ukázali, že poctivou prací při tréninku i zápasech se dá porazit každý. Pryč jsou doby kdy se do Valmezu jezdilo automaticky vyhrávat. Naopak dnes vím, že každý soupeř se na nás pečlivě připravuje.

Mužstvo A podržel v bráně Michal Postava. Tým držel nejenom v tomto turnaji. Jak vnímáte jeho přínos týmu?
Z mého hlediska je Michal velmi důležitý článek týmu. Pokud kluci vědí, že ho mají za zády, hrají úplně jinak. Dovolí si úplně jiné věci, protože ví, že když se to náhodou nepovede, mají ho za sebou. Pokud však v bráně chybí, musí hrát jinak a já tomu také musím přizpůsobit taktiku. Hlavně ať jde na naši bránu co nejméně střel.

Vítězství našich hráčů ve dvou domácích turnajích určitě ukázal, že práce s mládeží ve Valmezu je určitě dobrá i ve srovnání s celou republikou...
Když jsem přišel, byla mládež teprve na začátku. Myslím, že se nám to tady podařilo výborně nastartovat. Nejde vše najednou, ale postupnými kroky se pořád zlepšujeme a budeme se dál zlepšovat. Například dvojice trenérů MŽ, Jirka Brodek s Martinem Andrisem, pracují s kluky na zdokonalení bruslení a celkovém postavení na hřišti. Zatímco další mí další spolupracovníci, Aleš Veselý s Jirkou Svitákem pracují s těmi nejmenšími a vštěpují jim základy hokeje.

Od turnajů bych se přesunul ke dlouhodobým soutěžím. Jak jste spokojený s výsledky našich hráčů?
Dlouhodobé soutěže byly pro nás v letošní sezóně úspěšné. Už před sezónou jsem trochu neskromně říkal, že soutěž 3. tříd vyhrajeme. Svým hráčům jsem však věřil, stejně jako jejich schopnostem. V soutěži jsme hráli 18 zápasů a všechny vyhráli. „B“ tým z 18 zápasů vyhrál 14x, 2x remizovali a jen 2x prohráli. 4. třídy ve své soutěži odehrály 20 zápasů (10 výher, 3 remízy, 7 proher). Tento výsledek je vynikající, když uvážíme, že máme v týmu pouze 2 čtvrťáky. Ještě není tabulka spočítaná, ale už teď víme, že jsme „na bedně“. MŽ už jsem zde zmiňoval – 2. místo v soutěži. Všem jsme jednoznačně ukázali, že Bobři jsou na úrovni nejlepších týmů v republice.

Mladým hráčům určitě pomáhá atmosféra, kterou vytvářejí převážně rodiče hráčů. Jak vnímáte nejen ji, ale vůbec pomoc rodičů?
Diváky vnímám velmi pozitivně. Měli zájem nejen o zápasy mužů, ale chodili i na nás. Hlavně to co předvedli diváci při zápasech bobříků při Bobr Cupu. Trenéři týmů se nás ptali, kde ty naše děcka berou pořád sílu, co jim dáváme do jídla? Jen jsme ukázali na tribunu. Ta atmosféra byla neskutečná. K našim rodičům, co říct…! Bez jejich obrovské podpory a zápalu bychom tady nebyli.
Chtěl bych touto cestou poděkovat klubu, jakým způsobem nás podporuje a prezentuje. Vedoucím mužstev Pavlu Vanduchovi a Michalu Postavovi za všechnu práci kolem. My trenéři tak máme klid a prostor na svou práci. Nesmím zapomenout na své spolupracovníky Jiřího Brodka, Martina Andrise, Aleše Veselého a Jiřího Svitáka. Bez pomoci těchto lidí bychom nikdy nedosáhli takových úspěchů. Také paní Janě Adámkové za pomoc při organizaci letního soustředění jak na Machůzkách, tak i týdenního soustředění na ledě, kde se o všechny zúčastněné starala.
A samozřejmě všem rodičům, kteří obětovali a obětují svůj čas a peníze jak na mistrovské zápasy, tak i na turnaje. Určitě taky městu Valašské Meziříčí, které nás také podporuje a mediálně prezentuje.
Jsem velmi vděčný za důvěru trénovat ve Valašském Meziříčí. Všem, kteří mi tu důvěru dali a podporovali mě, bych velmi rád poděkoval.
 
Hledáme nové redaktory do našeho redakčního týmu.
V případě zájmu nebo pro další informace pište na redaktor@esports.cz.
 


Aktuality

Archiv aktualit
Město VM
DEZA
ROBE
CS CABOT
EFIOS