Lidé postupně objevují, že i u nás se hraje dobrý hokej, říká Petr Kovář
úterý 2.12.2008 | David Schlegel |

Lidé postupně objevují, že i u nás se hraje dobrý hokej, říká Petr Kovář

Hokejisté HC Bobři Valašské Meziříčí prožívají od postupu do druhé ligy nejkrásnější období. Se čtyřbodovým náskokem vedou celou soutěž a říjnové derby se Vsetínem bylo oslavou celé soutěže. Takovou návštěvu, jaká viděla vzájemný souboj Na Lapači, neuvidí mnohá extraligová města za celý rok... Sportovním manažerem Bobrů je Petr Kovář, se kterým jsme si povídali o cestě za letošním úspěchem, ale také o problémech, které hokej ve Valašském Meziříčí trápí.

Jak jste spokojeni s letošní sezónou? Čekali jste, že v době, kdy je odehrána téměř polovina základní části, povedete soutěž se čtyřbodovým náskokem?
Můžeme říci, že jsme velice spokojeni. Určitě jsme nečekali, že se nám bude takhle dařit a budeme první. Před sezónou jsme sice posílili kádr, ale na takové příčky jsme nemysleli.

Loni jste skončili po základní části šestí. Kde vidíte hlavní důvod současného úspěchu? Co se změnilo?
Asi největší změnou je útok, kde se nám velmi daří. Máme nyní tři vyrovnané pětky a v záloze také kvalitní čtvrtý útok. Velkými tahouny jsou nové posily Pavel Šebesta s Daliborem Sochorkem, kteří zvedli útočnou sílu Bobrů o třídu. Střelecká zátěž ale neleží zdaleka jenom na této dvojici - zdárně jim sekundují Petr Dvořák, Radovan Glas, Ondřej Martiník, Ivo Kratěna a také mladý David Varga. A to je ještě měsíc a půl mimo hru z důvodu zranění Jan Matějný, který skončil v loňské sezóně třetí v bodování týmu. Dalším z důvodů dosavadního úspěchu jsou výborné výkony brankáře Michala Krumpocha.

V posledních letech hodně spolupracujete s prvoligovou Porubou. Kde lze hledat kořeny této spolupráce? Jste s ní spokojeni?
Spokojeni určitě jsme. My jsme dříve měli více hráčů ze Vsetína, to bylo v časech, kdy se tam hrála extraliga. Do Ostravy to od nás není tak daleko, jak se může zdát. Sezona 2003/2004 byla pro oba kluby postupová – SAREZA vybojovala postup do 1.ligy a Val.Meziříčí do ligy druhé. Oba kluby poté posilovaly a obměňovaly kádry a v té době se ve Val.Meziříčí objevili Michal Krumpoch, Roman Sedlák, Honza Matějný, další sezonu Rosťa Zrník atd.

Michala jako brankáře jsme moc neznali, ale sázka na něj nám vyšla a je trvalou oporou týmu. Roman Sedlák u nás ukončil kariéru jako hráč a po loňské „zkušební době“ na trenérském postu jsme mu letos nabídli pokračování spolupráce. Spolupráce pak pokračovala a pokračuje i v dalších letech. Hráči z Poruby nad námi, i když hrajeme nižší soutěž, nikdy „neohrnovali nos“.

Jaké je finanční zabezpečení klubu? Říká se, že patříte mezi nejlépe zajištěné kluby v soutěži...
Tohle nemůžu hodnotit. Jediný Šumperk avizoval, že je plně profesionální tým a chce postoupit zpátky do první ligy. Doslechl jsem se, že má snad rozpočet 15,5 miliónu korun, které mu mají pomoci k postupu do vyšší soutěže. Také je pro mne absolutně největší favorit na postup. Rozpočty dalších klubů neznám, takže se k tomu nedokážu vyjádřit. Hráči mají u nás hráčské smlouvy, ale většina z nich má civilní zaměstnání nebo studují. Nedokážu si představit, že by hráče hokej ve druhé lize uživil. Trénujeme jako většina celků od 18 ti hodin, hráči na trénink dojíždějí po práci. Myslím, že nejde vždy o absolutní částku rozpočtu, ale o dodržování smluv a dohod.

Určitě se shodneme na tom, že se obrovskou měrou na současném postavení v tabulce podílí Pavel Šebesta, který loni patřil k nejlepším hráčům Mladé Boleslavi. Jak jste takového hráče získal do týmu?
V první řadě jsme se dozvěděli, že Pavel Šebesta už nechce hrát hokej na profesionální úrovni, ale chce si budovat pracovní kariéru v projekční kanceláři. Zná se s některými hráči, kteří dříve působili v Porubě a tak jsme ho oslovili a doufali, že se to podaří. Jednání to bylo velice složité, a to zejména ve vztahu k mateřskému klubu. Poruba, jejímž hráčem Pavel je, měla nabídky z Mladé Boleslavi nebo Komety Brno, které byly určitě daleko lukrativnější než ta naše. Nakonec jsme se ale domluvili. Pavel nechtěl zůstat úplně bez hokeje a tak se rozhodl pro učinkování ve druhé lize, kde může trénovat až po zaměstnání.

Velkými posilami jsou i Šebestův spoluhráč z útoku Dalibor Sochorek a také Radovan Glas. Jaké byly okolnosti jejich příchodů?
Dalibor Sochorek měl původně pokračovat v Havířově, ale jak se vyjádřil, nebyli tam údajně spokojeni s jeho výkony a tak ho uvolnili. Vzhledem k tomu, že u nás už byl Pavel Šebesta, podařilo se nám Dalibora získat. Radovan Glas ve Valašském Meziříčí už před třemi lety působil, měl tu i v dalších sezónách nějaké střídavé starty. Dobře znal prostředí, a tak nešel do neznáma.

Mužstvo naopak opustil v podobě Josefa Štrauba asi nejznámější hráč týmu. Spolu s ním odešli do Vsetína i Daniel Tesařík s Jakubem Ašerem...
To byla loni naše nejproduktivnější trojka. Když Vsetín odkoupil licenci na druhou ligu od Blanska, zavládla na Vsetíně velká euforie a očekávání. Dan Tesařík za námi přišel a projevil přání hrát ve Vsetíně, kde jeho táta dělá dlouhé roky kustoda a má tam spoustu známých. Tak jsme se nakonec domluvili s vedením VHK na trvalém přestupu. Naopak do Valašského Meziříčí přestoupili David Varga, Luděk Růčka a Roman Vaněček.

Josef Štraub odehrál ve Valašském Meziříčí dvě sezóny. První byla výborná, ale v té loňské se mu už tak nedařilo (také vinou častých zranění) a tak po důkladném zvážení jsme Pepovi už novou smlouvu na další ročník nenabídli. Co se týká Jakuba Ašera, tak tam jsme se nedohodli na podmínkách další spolupráce. Dále také už u Bobrů nechtěl pokračovat obránce Pavel Zavrtálek a také se domluvil na angažmá na Vsetíně.

Hokejisté Valašského Meziříčí prožili státní svátek České republiky opravdu majestátně. Na Lapači sledoval jejich souboj se Vsetínem našlapaný stadion, téměř pět tisíc diváků. To byla oslava hokeje v kraji, co říkáte?
To byla neskutečná atmosféra na druhou ligu. Byl jsem nadšený. A nakonec jsme i vyhráli, i když jen na samostatné nájezdy, ale byl jsem opravdu velice spokojený. Byl to parádní zážitek.

3. ledna vás čeká odveta ve Valašském Meziříčí. Jaká je vůbec kapacita vašeho stadionu? Jaká na zápas chystáte opatření? Bude probíhat nějaký předprodej vstupenek? Na internetu se objevily informace, že by se zápas mohl uskutečnit opět Na Lapači, kde je o poznání větší kapacita stadionu... Je na tom něco pravdy?
To v žádném případě. Budeme hrát samozřejmě doma, protože to bychom nemohli divákům ani hráčům udělat. Na tribunu se u nás vejde cca 1500 diváků a více než je kapacita stadionu, na hokej pustit nemůžeme. To se nedá nic dělat. Musíme to nějak zvládnout. Už to máme vymyšlené, ale oficiální prohlášení vydáme tak do 14-ti dnů.

Vedete druhou ligu, hrajete pohledný hokej. Lidí určitě nechodí málo, ale nečekal jste přece jen ještě o něco vyšší návštěvy na domácích zápasech?
Lidé u nás měli zažité, že jezdili do Vsetína na extraligu. Dokonce i dnes, kdy hraje Vsetín stejnou soutěž jako my, vím o lidech, kteří jezdí z Valašského Meziříčí doteď na hokej do Vsetína. Mnozí z nich ještě u nás ve městě na hokeji nikdy nebyli, ale při derby ve Vsetíně zjistili, že i ve Valašském Meziříčí se hraje kvalitní hokej. Další věc je, že nemáme tribunu a místa na sezení. To je problém hlavně pro starší lidi, kteří chtějí sedět, nebo pro rodiče s dětmi, kteří v obavách, že se může stát nějaký úraz, raději děti na hokej nevezmou.

Jak se k tomuto problému staví město? Chystá se nějaká rekonstrukce stadionu, která by fanouškům hokejový zážitek zpříjemnila?
Město do zimního stadionu investovalo a investuje nemalé prostředky. Po zastřešení a rekonstrukci ledové plochy, byla provedena komplexní rekonstrukce strojovny, zakoupena nová rolba a před zahájením letošní sezóny bylo instalováno odvlhčení v hale, takže se letos poprvé nehraje v mlze a vlhkém prostředí.

Ale pořád tu na stadionu chybí zázemí pro hráče (samozřejmě i mládežnických kategorií) v podobě větších a vybavenějších šaten, posilovny, problémy jsou s umístěním rozhodčích a také chybí místa na sezení v hledišti. Také naši partneři, díky jejich finanční pomoci vidí fanoušci velice slušný sport ve Valašském Meziříčí, by si zasloužili kulturnější prostředí (tzv. VIP) s výhledem na ledovou plochu, tak jak je to běžné téměř na všech ZS, kde se hraje 2.liga a výše.

Samozřejmě vím i to, že se ve Valašském Meziříčí nedávno dostavěl krytý bazén, což byla pro město obrovská investice, která velmi zatížila městskou kasu. Klub se bude snažit (muži ve druhé lize či mládežníci v krajských soutěžích) svými výsledky důstojně reprezentovat město Valašské Meziříčí a spolu s fanoušky věřím, že i té tribuny a zázemí, které jsem výše vzpomínal, se v dohledné době dočkáme.

 
Hledáme nové redaktory do našeho redakčního týmu.
V případě zájmu nebo pro další informace pište na redaktor@esports.cz.
 


Aktuality

Archiv aktualit
Město VM
DEZA
ROBE
CS CABOT
EFIOS