Bobři mají za sebou těžké a vyrovnané osmifinále s nedalekou Kopřivnicí. Čtvrtfinálové cesty je ale zavedou mnohem dál, na jižní Moravu do Znojma. Orli v play-off zatím jako jeden z mála týmů nezaváhali, dokáží je Valaši potrápit? Série hraná na tři vítězné zápasy započne už ve středu 22. března.

ORLI ZNOJMO

Znojmo prošlo základní částí jako nůž máslem, jen ve čtyřech případech se mu nepodařilo naplno bodovat a pouze jednou nebodovalo vůbec, když si z ledu Havlíčkova Brodu odvezlo těsnou prohru 3:2. I tak skončili Orli ve Východní konferenci jasně na prvním místě se ziskem 111 bodů a rozdílem 37 bodů od druhého Vyškova.

Jihomoravané nevěděli o tom, kdo bude jejich soupeřem pro první kolo do poslední chvíle, na osmé příčce totiž mohly při různých kombinacích skončit hned tři týmy, Hodonín, Opava a Nový Jičín. Baník nakonec v posledním kole vybojoval výhrou nad Havířovem 2:1 sedmou příčku, Ďáblové zase zvítězili v prodloužení nad Žďárem nad Sázavou a Slezan prohrál, takže mu brány play-off po roce zůstaly úplně uzavřeny. Znojmo tak v prvním kole vyzvalo vítěze skupiny Východ z předešlé sezóny novojičínské Ďábly.

V sobotu 11. března v 18:00 bylo ve znojemské Nevoga aréně vhozeno úvodní buly a hned ve druhé minutě se mohli domácí radovat, když se za brankáře Šimonů prosadil nejproduktivnější hráč Znojma Martin Šťovíček, druhou asistenci si u branky navíc připsal gólman Matěj Žajdlík. Ten k ní zaznamenal také další vychytanou nulu v tomto ročníku, když zaznamenal vítězství 6:0.

Znojemský obránce Erik Mareš a brankář Matěj Žajdlík. (foto: Jaroslav Kicl / hcorli.cz)

Série se poté stěhovala na led Nového Jičína, který před zraky svých diváků Orly pořádně potrápil, po dvou třetinách totiž nad svými hosty vedl 2:1. „Měli jsme špatný vstup do zápasu, hra byla rozhádaná a neměla spád. Ztráceli jsme kotouče u útočné modré čáry a Nový Jičín toho využil. Museli jsme poté dotahovat, což nás stálo spoustu sil. Pohyb se však zlepšil a třetí třetina už byla podle našich představ,“ hodnotil hlavní trenér Jiří Beroun po utkání pro klubový web. Poslední periodu už ale Orli zvládli bez větších problémů, když do sítě Nového Jičína nasázeli další 4 branky a domů si odvezli výhru 5:2.

Ve třetím zápase už neponechalo Znojmo nic náhodě a na svého soupeře vlétlo od první minuty. Hned v čase 1:48 se prosadil domácí Patrik Čermák, na kterého za necelých osm minut navázal Max Kotrba. Do poloviny utkání se Orli prosadili ještě třikrát, což vyhnalo z novojičínské branky brankáře Šimonů, kterého vystřídal méně zkušený Filip Hořejší. Výměna v brankovišti přinesla týmu dobrý impuls, Ďáblové totiž zvládli snížit na 3:5, dvakrát z přesilovky a jednou dokonce v oslabení. Znojemský Dominik Sklenář ale žádné další drama nedovolil, do konce utkání přidal dvě branky a zajistil tak svému týmu vítězství 7:4 a postup do čtvrtfinále.

Útočník Martin Šťovíček. (foto: Jaroslav Kicl / hcorli.cz)

„Všechny zápasy ukázaly naší sílu a vyzněly pro nás výborně. Velký respekt před Novým Jičínem, který na nás byl perfektně připravený, hrál hokej a předváděl zodpovědné výkony, to je v play-off nejdůležitější,“ zmínil pro web Orlů asistent trenéra Tomáš Jakeš.

Orli nasázeli do branek soupeřů celkem 226 gólů, což svědčí o výborné ofenzivě. Martin Šťovíček zaznamenal v základní části 36 branek, na dalších 33 nahrával, a stal se tak s přehledem nejlepším střelcem Východní konference. Nejlepším nahrávačem je zase valašskomeziříčský odchovanec Lukáš Adámek (18+38).

10. O - Dominik Tejnor: 7+21 (0+3)

Nejproduktivnější trojice útočníků Znojma (v červeném) Špaček, Šťovíček, Adámek. (foto: Jaroslav Kicl / hcorli.cz)

I s výbornou defenzivou má Znojmo jedny z nejlepších brankářů. Z Benátek nad Jizerou přivedlo Matěje Žajdlíka, který doplnil Dominika Groha, ve Znojmě chytajícího už pátou sezónu. Žajdlík odchytal v základní části 21 utkání s úspěšností 93,8 %, v tomto ročníku navíc nastoupil i do tří utkání za prvoligový Vsetín, kterému pomohl během velké marodky. V play-off zatím nastoupil do dvou zápasů, čelil 25 střelám a z toho čtyřikrát inkasoval. Jeho úspěšnost je tak nyní 81 %. Dominik Groh naskočil celkem do 20 klání v dlouhodobé části se statistikou úspěšnosti 93 %, proti Novému Jičínu se představil jednou, z 25 střel inkasoval jen dvakrát a jeho úspěšnost je 92 %.

Brankář Matěj Žajdlík. (foto: Kamila Chmel / hcorli.cz)

Znojmo je jedním z velkých adeptů na postup do 1. ligy, čemuž napovídají také jeho statistiky v zápasech. Celkové skóre po čtyřiceti utkáních má celek z města kyselých okurek a dobrého vína 226:63, úspěšnost přesilovek 22,1 % mají Orli třetí nejlepší v konferenci. úspěšnost oslabení 91,6 % je vůbec nejlepší. Ve 167 oslabení (484 trestných minut) inkasoval tým Jiřího Berouna pouhých 14 gólů.

Bobři se proti Znojmu postavili hned v prvním kole doma a před vlastními fanoušky se jim nepodařilo ani jednou skórovat a prohráli 3:0.

Druhé klání už bylo výsledkově mnohem zajímavější. Bobři totiž ve Znojmě ještě necelých 11 minut před koncem drželi stav po dorovnání Adamem Bachánkem 2:2, v čase 54:05 se ale nakonec z přesilovky prosadil útočník Orlů David Stránský a zařídil tak svému týmu výhru 3:2.

Do druhého domácího utkání sezóny se Znojmem vstupovali Valaši posíleni hráči z Chance ligy, jako byli obránci Matyáš Gréč, Tomáš Hanák nebo Michal Hryciow, v útoku zase vypomohli David Vítek s Patrikem Tarnoczym. Valaši ale před svým publikem tentokrát pohořeli, když dokázali vstřelit jen jednu branku, za to hned osmkrát inkasovali. Debut v utkání zažil junior Daniel Růžička, který střídal v polovině zápasu Jiřího Slováka za stavu 1:6, za svá záda už poté pustil jen dva góly.

Poslední měření sil obou celků v Nevoga aréně bylo ale znovu vyrovnané. Po bezbrankové první třetině se v té druhé prosadili znojemští útočníci Adámek se Špačkem, Davidu Kozubíkovi se ale ještě podařilo snížit na 1:2 a držel tak svůj tým stále v naději na srovnání. V 48. minutě klání se ale podruhé prosadil domácí Lukáš Adámek a skóre 3:1 si už Znojmo do konce zápasu pohlídalo.

Vzájemná bilance týmů v základní části 2022/2023:

Výhry: HC Bobři Valašské Meziříčí 0:4 Orli Znojmo

Skóre: HC Bobři Valašské Meziříčí 4:17 Orli Znojmo. Z toho 1:3 góly z přesilovky, 0:1 gól do prázdné branky, 0:1 z trestného střílení.

OSMIFINÁLE PLAY-OFF

Už osmifinále nabídlo několik velkých překvapení. Nejen, že se do něj nedokázal probojovat loňský finalista skupiny Východ Opava nebo sestupující tým z předešlého ročníku Chance ligy Benátky nad Jizerou. Přes jeho brány s postupem do čtvrtfinále se nedokázali dostat i další favorité.

Jedním z překvapení je umístění ambiciózního Tábora na čtvrté příčce po základní části a nakonec i jeho vyřazení v prvním kole. Ten totiž podlehl Příbrami 3:1 na zápasy i s kádrem, za který by se nemusel stydět i klub v první lize. Vždyť zde působilo hned několik jmen, které ještě v minulém roce působilo o stupeň i dva výše. Jmenovitě například brankář David Gába (Vsetín), obránci Petr Krejčí (Prostějov) nebo Karel Plášil (Vítkovice) či útočníci Jan Milfait (Ústí nad Labem) s Filipem Vlčkem (Slavia Praha). Kohouti sice zvládli úvodní domácí duel poměrem 5:2, Baník ale poté zahájil obrat v sérii vítězstvími 3:1, 2:1 a 3:0.

(foto: hctabor.cz)

V prvním kole skončilo také Ústí nad Labem, to svedlo s Vrchlabím velice vyrovnanou sérii, kdy první tři duely skončily s rozdílem jedné branky. Do čtvrtého zápasu vstupovali Lvi za stavu 2:1 na zápasy a chtěli sérii na venkovním ledě ukončit. Hráči Stadionu na ně ale vlétli od první minuty, zvítězili vysoko 7:1 a vynutili si tak pátý rozhodující duel. Ten zvládl znovu celek z Krkonoš poměrem 4:2. Tato série byla prozatím jediná v play-off, kde musel rozhodovat až poslední zápas. V dalších zápasech týmů z Východní konference už ale favorité nezaháleli.

HC Letci Letňany - HC Děčín, 3:0 na zápasy

Piráti Chomutov - Mostečtí Lvi , 3:1 na zápasy

HC Slovan Ústí nad Labem - HC Stadion Vrchlabí, 2:3 na zápasy

HC Tábor - HC Baník Příbram, 1:3 na zápasy

(foto: hokejvyskov.cz)

Ve Východní konferenci ze všech týmů překvapili Bobři, kteří jako šestý tým po základní části porazili Kopřivnici. Jediná série, která zde skončila 3:0 na zápasy byla ta mezi Znojmem a Novým Jičínem, ve zbylých se hrály vždy zápasy čtyři.

Hodonín zkoušel zdramatizovat osmifinále s Vyškovem, když ve třetím utkání vyhrál 4:2 a ve čtvrtém po dvou třetinách vedl 2:1, hokejisté Vyškova ale vývoj v poslední periodě otočili a slavili tak těsnou výhru 3:2, celkově 3:1 na zápasy. Havířov si čtvrté klání na ledě Havlíčkova Brodu pohlídal a vyhrál bez inkasované branky 3:0.

Orli Znojmo - HK Ďáblové Nový Jičín, 3:0 na zápasy

Hokej Vyškov - SHKM Baník Hodonín, 3:1 na zápasy

HC ISMM Kopřivnice - HC Bobři Valašské Meziříčí, 1:3 na zápasy

AZ Havířov - BK Havlíčkův Brod, 3:1 na zápasy