Hráči Valašského Meziříčí se pokusí odčinit poslední vysokou prohru s Havířovem, celkově potřetí v historii se představí na horkém ledě Vyškova. Týmu, který se jako loňský nováček soutěže senzačně dobojoval až do semifinále celé II. ligy, kde nakonec nestačil na pražské Letňany. Pozor, utkání začíná už v 15:00.

Pozor na Komínka

To je bezesporu jedna z vět, kterou zmiňuje každý trenér soupeře Hanáků a to pár minut na to zkušený útočník jejich branku jedním ze svých útoků ohrozí. V minulé sezóně zaznamenal Tomáš Komínek ve 40 zápasech základní části 58 bodů (35+28), v play-off poté přidal ve 12 zápasech dalších 5 branek a 8 asistencí, právem tak patří mezi vůbec nejlepší hráče ve východní skupině. O tom dává jasně vědět také v tomto ročníku, v 5 utkáních prozatím zapsal 11 kanadských bodů (6+5), do posledního utkání s Havlíčkovým Brodem ale nezasáhl, dle dostupných informací je hráč momentálně na marodce a není tak jisté, zda se v sobotu v utkání s Valašským Meziříčí představí.

Tomáš Komínek při přípravném utkání s Piráty Chomutov (foto: Marie Nezbedová / hokejvyskov.cz)

Úspěšný tým přivítal před novým ročníkem hned několik nových hráčů. Ze Vsetína zde přišel nastálo Jan Štefka, který krátce v rámci střídavých startů působil také u Bobrů, z Nového Jičína přetáhli Hanáci Jakuba Lehečku, z Hodonína forvarda Vojtěcha Krejčiříka. K tomu navíc zůstaly opory jakými jsou velezkušený obránce a mistr extraligy s pražskou Slavií Tomáš Žižka, stejně tak mladí útočníci jako Matěj Tomajko, Dominick Vašíček nebo Matěj Sebera.

Útočník Jakub Lehečka (foto: Věra Václavková / dracisumperk.cz)

Citelnou ztrátou v obraně je odchod Davida Vosátka do ambiciózního Havířova, v brance už navíc nenaskakuje gólman Michal Kořének, současná dvojka ve Zlíně, jeho místo přebrali méně zkušení mladíci Dominik Šarman a Tobiáš Synek, oba si ale II. ligu v dresu Vyškova vyzkoušeli už v minulé sezóně.

Klub už nově ze zištných důvodů nespolupracuje s prvoligovým Zlínem a momentálně zde tak nepůsobí žádný hráč, který by odtud nebo i z jiných týmů ve vyšší lize měl na Hanou vyřízeny střídavé starty. Tým pod vedením kouče Konečného se tak momentálně spoléhá výhradně na své hráče.

Gólman Tomáš Synek při utkání v Havlíčkově Brodě. (foto: bkhb.cz)

Sezónu začali vyškovští velice dobře, hned na úvod si totiž venku poradili s Kopřivnicí 8:5, následně se doma předvedli pětigólovým představením do brány Žďáru nad Sázavou. V tomto ročníku už ale Hanáci ochutnali také dvě prohry, když padli před vlastním publikem doma s Opavou, kolo na to dokonce venku nestačili na Velké Meziříčí poměrem 1:4.

Naposledy se tým trenéra Konečného představil v Havlíčkově Brodě, kde hned dvakrát prohrával, pokaždé se ale dokázal vrátit zpět do zápasu a nakonec vývoj otočil v posledních pěti minutách na konečných 4:3, o rozhodující trefu se postaral Dominick Vašíček v početní výhodě. „Dneska musím být fakt hodně spokojený, protože zejména v první třetině to byl z naší strany opravdu disciplinovaný výkon, hráli jsme poctivě zezadu a dostávali se do šancí. Takže jediné, co bych mohl vytknout je, že jsme měli dát víc gólů. Vývoj zápasu pro nás asi mohl být klidnější,“ hodnotil po utkání hlavní trenér v ohlasech pro klubový web.

SESTAVA VYŠKOVA V POSLEDNÍM UTKÁNÍ: Synek (Šarman) – Žižka (C), Mikulík, Dluhoš, D. Hohl, Hefka, Studený, Holemý – Popelka, Lehečka (A), Krejčiřík – Sebera, Štefka, D. Vašíček – Lekeš, Janeček, Tomajko – Kořenek, Ramert.

Hrát se nebude... rozbila se rolba

Valašské Meziříčí má za sebou poněkud náročný zápas s Azetem Havířov. Nejen, že po první třetině prohrávalo už o tři branky, během přestávky se navíc oba týmy dozvěděly nepříjemnou informaci o poruše rolby. Mezi množstvím domácích i velkým počtem hostujících fanoušků se tak začaly šířit menší domněnky a spekulace.

Jak to tedy celé bylo? Odpovídá manažer A-týmu Richard Müller:

Při úpravě ledové plochy po rozbruslení nasála rolba do sebe puk, ten následně uvízl v systému, který sbírá ledovou tříšť. Tím se pokazil celý systém a rolba tak nebyla schopná sbírat led. To byl ten důvod, proč bylo utkání na více jak hodinu pozdrženo.

Úprava plochy proběhla po rozbruslení v pořádku, údržbáři ale cítili, že z rolby vychází zvláštní zápach, jakoby se něco pálilo. Netušili ale, jestli bude rolba fungovat. Po první třetině tak objeli na ledu jedno kolo a díky tomu zjistili, že rolba není schopna sbírat led. Do té doby neměli neměli možnost zjistit, zda je stroj ve funkčním stavu či nikoliv a snažili se jen přijít na to, co je příčinou zápachu.

Tím, že situace nastala ještě před začátkem první třetiny, se rolbaři snažili už během průběhu přijít na to, kde vlastně problém nastal. Prvotně o tom puku samozřejmě nevěděli. Po konci první periody nám bylo z jejich strany oznámeno, že na rolbě je zatím neznámá závada a že se to řeší a zápas tak bude pozdržen.

V tu chvíli jsme informaci sdělili vedoucímu týmu hostujícího mužstva panu Pavlasovi, kterému bych i tímto chtěl moc poděkovat za součinnost a za to, že celou situaci bral s nadhledem. Stejně tak celému týmu hostí, kteří v tomto byli shovívaví.

Jakmile jsme se situaci dozvěděl, šli jsme ji sdělit také rozhodčím. Ti nám poté dle platného řádu poskytli všechny informace, jak pokračovat. Jedná se o článek 311, který hovoří o tom, že pokud nastane na ledové ploše nebo na rolbě závada, tak rozhodčí nařídí od té doby 1 hodinu, do které se musí celá situace napravit.

Pokud by nebylo do té doby alespoň jisté, že se problém podaří vyřešit, informuje se o tom řídící orgán soutěže a ten poté rozhoduje jak dál. To jak by všechno bylo, kdyby se rolbu nepodařilo opravit by záleželo na následném jednání.

Sudí hned seznámili s touto skutečností řídící orgán soutěže, tedy pana Setikovského a pana Chytila, kteří byli se vším obeznámeni. To je také uvedeno v zápise o utkání.

Z počátku nám bylo ze strany rolbařů sděleno, že není šance stroj opravit, takže jsme s touto informací přišli i k oběma mužstvům a hráči se tak začali pomalu vyzlékat. Ale jakmile jsme chtěli do mikrofonu zahlásit, že utkání dohráno nebude, tak od rolbařů přišla informace, že uvnitř našli puk. V tu chvíli jsme tak znali jasnou příčinu a mohli jsme s ní pracovat. Obešli jsme tak další kolečko, kdy jsme hráčům obou týmů sdělili, že mají ještě chvíli počkat.

To už zbývalo zhruba 30 minut do konce daného času. Rolbaři ale tedy už věděli, kde je problém a snažili se puk napřed vypáčit, což bohužel nešlo. Pro vyřešení problému dělali opravdu všechno, vymýšleli různé způsoby a poté je napadlo puk provrtat. Kotouč tak nakonec povolil a ze systému se dostal. Už to sice vypadalo dobře ale potřebovalo se zjistit, zda na rolbě všechno funguje.

Už zbývalo nějakých 10 minut a údržbáři začali montovat rolbu dohromady, protože byla samozřejmě rozmontovaná. V té chvíli, kdy měl vypršet časový limit bylo nakonec jasné, že rolba fungovat bude. S tím vším jsme znovu oběhli obě družstva a rozhodčí.

Možností o osudu zápasu je samozřejmě více, buďto dohrání zbylých dvou třetin nebo i kontumace. Havířov byl nakloněn k tomu, že pro ně není problém přijet v náhradní termín, utkání tak dohrát a že se nic kontumovat nebude. Soupeři bych tak chtěl poděkovat za vstřícnost, že byl jejich realizační tým trpělivý a snažil se najít řešení.

Někteří hráči utkání dohrát chtěli, někteří ne a to na obou stranách. Je to pochopitelně pro hráče obtížné, naskočit po tak dlouhé odmlce do zápasu, řada z nich už byla vyzlečena. Nakonec se rozhodlo, že se hrát bude, oba týmy se na tom shodly.

Myslím si, že je nakonec dobře, že se utkání dohrálo. Nese to s sebou různé nevýhody, které jsme jak s předsedou klubu Jakubem Mockem, tak s vedoucím týmu Havířova konzultovali. Všechno mělo své pro a proti ale nakonec rozhodlo to, že s náhradním utkání by více starostí co se týče ticketingu, fanoušků. Přijela i spousta hostujících fanoušků a i pro hráče by to byla další cesta navíc.

Zatím jednou za 3 body

Valaši bodovali ze šesti kol ve čtyřech utkáních, ale jen jednou si ze zápasu odnesli všechny body a to v druhém domácím zápase s Kopřivnicí. Poté následovala výhra v prodloužení nad Žďárem a dvě vítězství v nájezdech se Šumperkem a Havlíčkovým Brodem. Valachy nyní čekají zápasy s týmy v horní polovině tabulky, koho se jim tak podaří obrat?

SESTAVA VALMEZU V POSLEDNÍM UTKÁNÍ: Ševců (41. Slovák) – Velikovský, Holiš, Liss, Kočí, Sviták, Martiník – Melenovský, Vávra, Kozubík – Romančík, Finsterle (C), Andris – Pokorný, Vavřík (A), Stodůlka – M. Urban, Martinec, Kuchařík.

7. kolo, II. liga - skupina Východ

Hokej Vyškov - HC Bobři Valašské Meziříčí

KDY: sobota 14. 10. 2023

OD: 15:00

KDE: Zimní stadion Vyškov

Live přenosy ze všech venkovních utkání Bobrů můžete sledovat na czechicehockey.tv