Lukáš Plšek zná Valašské Meziříčí ze všech možných pohledů. Nastupoval zde v brance soupeře i v dresů Bobrů, poslední 4 roky sleduje valašskomeziříčský hokej ze střídačky. Minulou sezónu povýšil z pozice asistenta a stal se hlavním trenérem A-týmu, se kterým ve své premiérové sezóně obsadil první příčku základní části skupiny Východ.


Jak byste ještě s odstupem zhodnotil uplynulou sezónu?

Sezónu pořád hodnotím jako úspěšnou, vyhráli jsme základní část, za 42 zápasů jsme byli nejlepší. Samozřejmě, play-off je krátkodobá soutěž, potýkali jsme se tam se zraněními a s menší ztrátou formy některých hráčů, ale stává se i v extralize, v NHL nebo v jiných soutěžích, že ty nejlepší týmy vypadnou takto brzy. I tak jsme dorovnali nejlepší výsledek Bobrů za poslední tři sezóny, kdy jsme hráli semifinále, takže uplynulý ročník nakonec hodnotím kladně.

Jak probíhalo vaše období po konci sezóny? Dal jste si pauzu, relaxoval?

Po konci v play-off jsem chtěl vypnout, měsíc a půl jsem nechtěl pořádně o hokeji ani slyšet. Věnoval jsem se zaměstnání, koníčkům, výletům na kole, tenisu, dceři, takže jsem si opravdu odpočinul. Ale samozřejmě, že o něm přemýšlím pořád, sledoval jsem mistrovství světa, NHL a snažím se tak i trenérsky zlepšovat, ten hokej úplně vypustit nejde.

Byl jste ale stále v kontaktu s vedením klubu?

V kontaktu jsme pořád, jak s asistentem Tomášem Vávrou, tak s předsedou klubu panem Vašicou. Už všechno zase řešíme, mám tak znovu plnou hlavu hokeje a těším se, až to znovu zase vypukne.

Přemýšlel jste dlouho nad tím, jestli budete v klubu nadále pokračovat?

Já jsem pořádně ani o ničem jiném neuvažoval, protože jsem tady dostal velkou příležitost. Chci pokračovat v mužských soutěžích, takže hned po sezóně jsme se s Tomášem Vašicou domluvili, že zde budu i nadále. I když jeden můj takový sen je, že bych se jednou trenéřině věnoval naplno. Druhá liga je u nás poloprofesionální, takže chodíme i do zaměstnání. Ale sbírám zkušenosti, letos už budu u A-týmu čtvrtým rokem a každý rok mi hodně dal. Jsem ve Valmezu strašně spokojený, protože hokej tady děláme tak, jak chceme a cítím, že mi to dává opravdu moc.

Je něco, co byste ve stylu trénování změnil?

Po minulém ročníku asi nic není, co bych chtěl vyloženě změnit. Hlavně si budu přát, že pokud se dostaneme do nějaké závěrečné fáze, jako bylo posledně play-off, tak aby nám vydrželo zdraví, forma a abychom se dostali dál. Ale k tomu je ještě daleko, letos bude sezóna těžká, budou tam nové týmy. Nějaké velké poučení, že bych měl dělat něco jinak asi nemám. Chci dělat všechno stejně a byl bych velice rád, kdybychom zase byli první. Takže i co se týče tréninků, budeme pokračovat v tom, co se nám osvědčilo loni.

Jak bude letos u Bobrů probíhat letní příprava?

Letní bude znovu jako minulý rok individuální, kluci mají plány a tvoří si skupiny. Loni se nám to osvědčilo, připraveni jsme byli dobře, většinu týmů jsme přebruslili. Tím, že kluci chodí do práce, letní tréninky byly zadarmo, tak se nás na společnou letní přípravu nescházelo tolik. Rozhodli jsme se tak, že budou trénovat sami. Jsem ale hodně spokojený, protože hráči to berou poctivě, trénují kdy potřebují a myslím si, že v druhé lize je to ideální formát.

Kdy byste potom měli naskočit poprvé na led?

Sejít bychom se měli druhý týden v srpnu, předtím ale ještě uděláme čtrnáct dní společné suché přípravy, ať si tým na sebe zvykne.

Co přípravná utkání?

V přípravě nechceme nějak experimentovat, samozřejmě také kvůli ekonomice a kvůli cestování chceme znovu hrát s těmi nejbližšími týmy, všechno se teď řeší. Samozřejmě ještě uvidíme, ale ideální je Nový Jičín, Opava, Kopřivnice. Možná tam bude nějaká malá změna, ale myslím si, že to úplně stačí a už několik let je to takhle nastaveno a neměnil bych to.

Jak to prozatím vypadá s hráči na novou sezónu? Co jádro týmu?

S hráči pomalu jednáme, z 90 % bude tým stejný jako loni. Kostrou týmu by měli zůstat hráči jako Křivohlávek, Vávra, Pořický, Ďurkáč, samozřejmě o rok starší a zkušenější bude i Tomáš Andris. Kluci ví, o koho máme i nadále zájem. Takže tři lajny budeme mít kvalitní z kluků, co tady byli minulou sezónu. Dál bude samozřejmě kvůli finanční stránce, kdy nemůžeme pod smlouvami držet pět formací, pokračovat spolupráce se Vsetínem, kde jsme už měli jednání, nebo s Přerovem. Ale samozřejmě ještě uvidíme, necháme všechno otevřené, protože se může stát, že se nám třeba ještě objeví nějaké známé kvalitní jméno, které by se nám podařilo dotáhnout do Valmezu. Třeba tak, jak se nám posledně podařilo domluvit s Jirkou Goišem, který se potom dostal zpátky do první ligy.

Takže nějaká nová jména zatím oznámit nemůžete?

Posily se budou řešit ještě těsně před sezonou. Uvidíme třeba, kdo se nedostane do prvoligových kádrů, kdo vypadne a bude pro nás volný. Ale já týmu věřím, protože jsme odehráli dobrou sezónu, moc velkých změn dělat nechci, i když určitě přijdou i nějaká nová jména na zkoušku.

Jak se díváte na to, že nováčci v soutěži už plně posilují a týmy jako my, Nový Jičín, Opava ještě pořádně neohlásili nějaké příchody?

Znojmo i Havířov jsou dlouhodobě profesionální kluby s velkou historií. Letos se k nim přidal i Tábor, který taktéž mohutně posiluje. To, že už teď ohlašují posily, to samozřejmě není nic neobvyklého, jejich vedení a trenéři to dělají na profesionální úrovni. Takže sice hrají druhou ligu, ale jsou to týmy, které jsou úplně někde jinde, jak historicky, tak počtem fanoušků i stadionama. Takže srovnávat se s nimi takto nemůžeme. My jsme klasický druholigový klub, řešíme věci postupně. Ale až budeme nějaké posily mít podepsány, tak to zveřejníme.

Do Havířova přestupuje i Jakub Apolenář, který zde minulý ročník hrál. Nebyla snaha ho udržet?

Kuba s námi vůbec nejednal, on byl hráčem Vsetína, u nás byl na střídavé starty. Angažmá si vyhledával sám, jen mi zavolal a oznámil, že přestupuje z VHK jinam a ani nám nedal nějakou vyjednávací plochu, takže jde do Havířova. Asi bychom jejich podmínky nedokázali dorovnat, kdybychom ho chtěli přivést natrvalo, protože AZ je profesionální tým a Kuba tak nejspíš chtěl po Vsetínu pokračovat v dalším takovémto týmu.

Co brankářská dvojice?

Jsem rád, že bude pokračovat Jirka Slovák, protože je to zkušený gólman, dobrý kluk do kabiny a moc mě těší, že si ještě rozmyslel konec kariéry, druhého brankáře samozřejmě řešíme. David Sachr se posunul na pozici dvojky ve Vsetíně, jsem za něj strašně rád, protože si to zaslouží. Může se ale stát, že tady sem tam přijede, stejně tak se ale může ještě objevit ve Vsetíně nový třetí gólman, takže si ho taky případně vyzkoušíme. Jak jsem říkal, všechno je teď v řešení.

Jak to vypadá s rozpočtem? Bude o něco vyšší, nižší, nebo by měl zůstat stejný?

Rozpočet má na starost předseda Tomáš Vašica, takže do toho tolik nevidím. Ale víme, co se děje ve světě co se týče energií a inflace. Takže samozřejmě se bude muset šetřit. Pokud bude rozpočet alespoň takový, jaký byl loni, tak to bude dobré. Samozřejmě, město bude muset řešit energie zimního stadionu a já vím o spoustě měst, kde je to problém. Takže já moc doufám, že u nás to takhle nebude a že tu sezónu odehrajeme v pohodě tak, aby měli kluci adekvátní podmínky. Bych byl ale rád, kdyby se peníze našly, kdyby jich bylo víc, abychom mohli zlepšit zázemí a věci pro trénink.

Vedle sponzorů tvoří část příjmů také prodej vstupenek. Je podle vás aktuální cena adekvátní, má také to vliv na posun našeho hokeje?

Ta ekonomika klubu je samozřejmě složena z více faktorů. Pokud k nám bude za 60 Kč, což dneska stojí jedno pivo, chodit 200 - 300 lidí, tak se tolik neposuneme. Loni pro to kluci udělali moc, uhráli jsme první místo v základní části ale pořád zde nebyla návštěvnost taková, jakou by si hokej, co jsme zde hráli zasloužil. Kdyby k nám chodilo za 80 – 90 Kč třeba 700 diváků, tak tu zase můžeme mít trochu jiné podmínky, můžeme nalákat úplně jiné hráče.

Jaký by byl podle vás ideální počet fanoušků na zápas?

Pro město, jako je Valašské Meziříčí, je kolem 700 návštěvníků za 90 Kč ideální realita. Ale to je samozřejmě můj názor, co se týče ceny lístků a ekonomiky, tak to vše má na starost předseda, má starost je hlavně trénování. Ale pevně věřím, že se i na tomto domluvíme. Když je poptávka po hezkém, kvalitním hokeji, tak se za něj ale musí i něco zaplatit. Ale věřím, že letos bude na hokej chodit daleko více lidí. My na tom ledě pro to uděláme všechno, ale víc už udělat nemůžeme.

Co prozatím říkáte na to, jak se formuluje druhá liga? Jaká varianta by byla podle vás lepší?

O obou možných variantách jsem samozřejmě četl. Pro mě jakožto trenéra by byla rozhodně zajímavá varianta s 12 týmy, čtyřkolově s tím, že 6 klubů by postoupilo play-off, 4 týmy by si zahrály předkolo. Ale myslím si, že se to neodsouhlasí, protože kluci chodí do práce a nemohou si dovolit jet někdy ve středu do Písku a podobně. Myslím si tak, že se nakonec všichni přikloní k variantě 4 skupiny po 7 týmech, což už jsme takto v sezóně 2018/2019 hráli. Čtyřikrát jsme se utkali tady ve východní skupině a potom dvakrát s každým týmem z druhé skupiny Jih. Myslím si, že je to taky hodně zajímavý formát a obě varianty jsou rozhodně lepší než to, co jsme hráli loni.


NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

0. kolo | út 16.8.2022

 

TABULKA 2. LIGY

1. VAL Valašské Meziříčí 42 157:95 85
2. NJI Nový Jičín 42 137:128 78
3. KOP Kopřivnice 42 142:121 65
4. OPA Opava 42 128:121 61
5. ZNS Žďár nad Sázavou 42 138:155 61
6. KMB Kometa Brno B 42 114:120 57
7. VEL Velké Meziříčí 41 133:159 54
8. HOD Hodonín 42 110:159 43
Kompletní tabulka