Bobři ve čtvrtfinále nestačili na Znojmo a jejich sezóna je tak u konce. Jaký je pohled hlavního trenéra Lukáše Plška na uplynulý ročník? Jak se podle něj 2. liga za jeho působení ve Valašském Meziříčí posunula?


Jak byste zhodnotil celé play-off ze strany Valmezu?

Nejprve jsme se soustředili hlavně na to, abychom se do play-off dostali. Poslední čtvrtinu základní části jsme taky jako play-off chtěli hrát, protože nám šlo o co nejlepší umístění, čímž by se nám povedlo vyhnout se v prvním kole Znojmu. Chtěli jsme v sérii s Tatrovkou uspět, dali jsme tomu všechno, hráli jsme na tři lajny. Většina utkání na čtyři formace nám v sezóně moc nevycházela, takže jsme to hráli na pár hráčů. Chtěli jsme se dostat přes osmifinále, což se nám taky povedlo.

Ve druhém kole ale Bobři na Znojmo narazili. Jak hodnotíte čtvrtfinále s Orly?

Ve čtvrtfinále jsme samozřejmě věděli, kdo proti nám stojí. Jejich první formace absolutně převyšuje jak 2. ligu, tak si myslím, že by hrála prim i v 1. lize. Naši kluci ale bojovali. Samozřejmě, že se ta kvalita projevila a i když to výsledkově nevypadá, tak si myslím, že v určitých pasážích jsme byli vyrovnaným soupeřem.

Úvodní třetiny druhého a třetího zápasu jsme hráli parádní hokej, ale samozřejmě dvě třetiny za tři zápasy nestačí k tomu, abychom mohli uspět. Věděli jsme, že jeden zápas jim vzít můžeme, i když celou sérii asi ne. Bohužel se nám nepodařil ani to jedno utkání, ale pro to kluky to byla rozhodně velká zkušenost a myslím si, že jsme úplně nepropadli.

Na střídačce Bobrů jste letos stál už druhé play-off. Mohl byste obě zkusit porovnat?

Jsem rád, že jsem jako trenér poprvé vyhrál sérii, loni jsme postoupili z prvního místa a potom hned v semifinále vypadli s Opavou, se kterou se nám nehraje dlouhodobě dobře. Nechci se na to vymlouvat, ale Slezan hraje takový hokej, který nám moc nesedí. Jsem tak rád, že jsme si letos na Kopřivnici věřili. V sezóně jsme ji třikrát porazili a to sebevědomí tam hrálo velkou roli. I starší kluci to vzali za své, chtěli nějaký úspěch a postoupit dál.

Bylo to o maličkostech, myslím si, že my jsme formu měli načasovanou lépe i tím, že jsme těch posledních 10 utkání hráli jako o život a to jsme si přenesli do play-off. Kopřivnici jsme tak naši bojovností, výkonem gólmana i výkonem individualit dokázali porazit a dá se říct, že Znojmo potom bylo za odměnu. I když jsme si samozřejmě přáli, abychom v osmifinále chytli někoho jiného, protože to sebevědomí jsme měli, ale vyšlo to zrovna na nás a dopadlo to, jak to dopadlo.

V základní části ale Valaši hráli se Znojmem výsledkově vyrovnanější utkání, co bylo v play-off jinak?

Samozřejmě, zápasy v základní části byly i trochu zkreslené tím, že Orli pustili hráče jako jsou Tomáš Svoboda nebo Jan Hruška do "B" týmu Pardubic. Sedmdesát procent Znojma dělají tady tihle dva kluci. Ale tím, že ve vyřazovací části už tihle hráči byli, navíc rozehraní z 1. ligy, tak to byl asi největší rozdíl. Myslím si, že i bez těch dvou bychom asi tu sérii nezvládli, ale bylo by to daleko vyrovnanější. I když hned třeba první kolo základní části jsme hráli vyrovnaný zápas i s nimi, tak play-off je zkrátka jiná soutěž a Orli ještě přidali.

Jak se vy osobně díváte na účast takto odskočeného týmu v nižší soutěži, jakým je Znojmo?

Soutěž to trošku degraduje, ale Znojmo nic špatně neudělalo, poskládalo si na 2. ligu nadstandardní tým. Samozřejmě je to tím, že chtějí okamžitě postoupit, po tom co skončili v mezinárodní ICE Hockey league, tak si to museli vydobýt od třetí nejvyšší soutěže. Jsou plně profesionální a ten tým je postavený, troufnu si říci, pro 1. ligu. Když to pár hráči doplní, tak si myslím, že ji můžou klidně hrát. Můžeme se na jednu stranu bavit o tom, že je to trochu nespravedlivé, ale nic neporušili, mají peníze, poskládali to. My z toho můžeme akorát těžit, že si kluci zahráli čtyři těžká utkání v základní části a další tři potom v play-off. Každý zápas s takto těžkým soupeřem může kluky posunout.

Loni vyhrálo Valašské Meziříčí základní část, vypadlo však hned v semifinále. Letos sice Bobři postupovali z šesté příčky, dostali se však přes první kolo. Jak byste porovnal tyhle dva ročníky?

V předešlé sezóně byla naše soutěž méně kvalitní, přibyly k nám dobré týmy. Letos byla liga strašně vyrovnaná, z loňských finalistů se jeden vůbec nedostal do play-off a druhý o to bojoval do posledního kola, takže tím jde i vidět, jak je všechno hodně vyrovnané. S naším postavením v tabulce jsme byli hodně spokojení, protože před námi byla z těch tradičních klubů jen Kopřivnice. Znojmo, Vyškov nebo Havlíčkův Brod jsou soupeři, kteří byli svou kvalitou trochu jinde.

Sezónu tak hodnotíte pozitivně?

Ano, se sezónou jsme spokojení, osobně ji řadím i výš, než tu předešlou, i když jsme loni vyhráli základní část. Letos jsme se po několika odchodech báli co bude, ale až na drobnou krizi kolem Vánoc jsme celou sezónu zvládli dobře. Vyústěním nakonec bylo, že jsme zvládli porazit třetí tým, na kluky jsem tak hrdý.

Zmínil jste prosincovou krizi, která byla před poslední čtvrtinou základní části a Valaši se tak mohli chvílemi obávat o postupové příčky do vyřazovací části. Co se poté změnilo, že se Bobrům zase podařilo vytáhnout výš?

Krizi jsme se nevyhnuli, myslím si, že se ji nevyhnul žádný tým. Někoho to potkalo dříve, někoho později. Semkli jsme se, hráli jsme to, co jsme chtěli a všechno se to nějakým způsobem sešlo. Samozřejmě jsme se báli toho, abychom se do play-off dostali, nějaký zlomový okamžik tam ale nebyl. Nechtěli jsme skončit devátí nebo osmí. Ale jak jsem zmínil, soutěž byla opravdu vyrovnaná a rozhodovala spousta maličkostí. Třeba i to, že jsme na konci základní části měli celkem stabilizovaný tým. I díky tomu jsme to zvládli. Jsme za to všechno moc rádi, protože třeba finalista z posledního ročníku Opava se mezi tu nejlepší osmičku vůbec nedostal.

Ve 2. lize působíte nejen jako trenér už řadu let. Jak se podle vás soutěž posunula?

Šla neskutečně nahoru. Vznikla i asociace a jde vidět, že 2. liga už není nějaká soutěž, kam by se mohl jít někdo jen tak, jak se říká vyprdět. Je to kvalitní soutěž, jsou v ní kvalitní hráči a týmy. Všechno to jde nahoru, můžeme si pustit streamy v televizi nebo dělat různé video rozbory. I hráči potom vidí, že i ve třetí nejvyšší soutěži si mohou zahrát kvalitní utkání. Jsem rád, že je liga víc v očích fanoušků, v mediích a podobně. Samozřejmě tomu pomohla i účast Znojma. Jsem zvědavý, jak to bude všechno vypadat příští rok.

Jak to aktuálně vypadá s dvěma hráči Valašského Meziříčí, kteří mají vyřízeny střídavé starty do Vsetína?

To jestli budou hrát Tomáš Vávra s Kubou Ďurkáčem na Vsetíně je už plně v kompetenci VHK, zda je budou potřebovat nebo ne. Od nás mají zelenou, protože my jsme sezónu skončili a samozřejmě bych jim přál, aby se ještě ve Vsetíně prosadili. Budeme tak fandit a doufat, že si ještě play-off ve Vsetíně zahrají.

(foto: Dušan Karlík / hc-vsetin.cz)

Jak to nyní vypadá s kádrem?

Sestavu na další ročník jsme ještě neřešili, teď dáme klukům oddych. Nějací hráči se mi už hlásí sami, ale nejdříve začneme obvolávat ty, o které máme zájem a poté začneme doplňovat. Přeji si, aby kostra týmu zůstala stejná, ale každý rok někdo odejde i přijde. I loni nám odešlo pár hráčů, nějak jsme se s tím popasovali a doplnili to. Nechtěl bych dělat moc změn, ale samozřejmě nezáleží jen na nás. Je to poloprofesionální soutěž, uvidíme, jaký budou mít kluci záměr, jestli budou chtít zkusit něco výš nebo o ně bude zájem někde jinde.

Jaký je teď tedy plán po sezóně?

Všechno se to začne postupně řešit, ale teď si dáme volný duben. Uvidíme také, jaká bude spolupráce se Vsetínem, Přerovem, jestli ještě nějaká vůbec bude se Zlínem. Musím si také sednou s jednatelem Tomášem Vašicou a pobavit se o tom, jaké má plány, jaký bude rozpočet a podle toho se potom bude všechno odvíjet. Já osobně bych chtěl všechno posunout výš, chtěl bych k nám na zimák dostat daleko více lidí, protože zápasy play-off před plnou tribunou byly úplně o něčem jiném. Pořád jsem přesvědčen o tom, že 500 - 600 lidí by ve Valmezu na hokej mohlo chodit a nám by to hrozně moc pomohlo jak při hře, tak samozřejmě i pokladně. Od toho se potom všechno odvíjí.

Co hráči a letní příprava?

Ta bude stejná jako v minulých letech, tedy individuální a na začátku srpna se poté sejdeme na ledě.

TABULKA 2. LIGY

1. HAV Havířov 44 270:99 116
2. HVY Vyškov 44 224:152 92
3. HOM Hodonín 44 153:134 74
4. OPA Opava 44 143:134 72
5. HBR Havlíčkův Brod 44 151:141 65
6. NJI Nový Jičín 44 146:165 59
7. KOP Kopřivnice 44 161:172 58
8. ZNS Žďár nad Sázavou 44 149:187 58
9. SUM Šumperk 44 139:160 57
10. VAL Valašské Meziříčí 44 128:170 49
11. TEC Technika 44 118:172 49
12. VEL Velké Meziříčí 44 121:217 43
Kompletní tabulka