Bobry čeká poslední zastávka ze třízápasové série venkovních klání. Tentokrát je cesty zavedou do Havířova, odkud nemají Valaši z posledního představení moc dobré vzpomínky, naposledy si odtud totiž odvezli prohru 5:0. Následující zápas zase svěřenci kouče Plška nezvládli 1:4. AZetu tak má valašská výprava co vracet.

AZ HAVÍŘOV

Havířov se od začátku pohybuje v horní polovině tabulky, i když mezi největší favority na postup do Chance ligy jako jeden z loňských sestupujících týmů z 1. ligy nepatří. „Bylo by to samozřejmě pěkné, ale jsme realisti. Od začátku říkáme, že první sezona je pro nás taková seznamovací,“ zmínil v jednom z rozhovorů pro hokej.cz prezident klubu Petr Malíř.

AZetu patří nyní pátá pozice tabulky východu, od šestých Bobrů ho dělí pět bodů, na čtvrtý Havlíčkův Brod ztrácí body dva. Ještě tak stále atakuje první čtyřku, tedy především to, že bude osmifinále play-off 2. ligy začínat na domácím kluzišti. Vzhledem k tomu, že se letos až po semifinále hraje na tři vítězné zápasy, je tahle výhoda o něco cennější.

V posledním zápase s Velkým Meziříčím zvítězil Havířov 9:2. (foto: Michal Polák / hc-Havirov.cz).

Výsledky Havířů jsou v poslední době jako na horské dráze. V 35. kole prohráli s Vyškovem 8:2, na Kopřivnici zase tým Jiřího Raszky nestačil v poměru 6:1. V posledních zápasech si ale Havířov spravil chuť na posledních dvou týmech tabulky. Velké Meziříčí přejel jasně 9:2, se žďárskými Plameny zase bral výhru 7:1. I když u těchto dvou týmů nejsou letos takovéto debakly větším překvapením. Zmíněné dva kluby z Vysočiny se perou o desáté místo, které zaručí setrvání v soutěži i pro další ročník. Tým na poslední jedenácté pozici poté čeká play-down s Hronovem, jistě posledním týmem druhé skupiny.

V předešlém domácím utkání porazil AZet Žďár taktéž 7:1. (foto: Michal Polák / hc-havirov.cz).

Poslední výhra Havířova se ale nerodila lehce. Po dvou třetinách to bylo na žďárských Bouchalkách jen o gól 0:1, po využité přesilovce Jiřím Zdeňkem. Až s odbitím 47. minuty prolomil AZet bránu Plamenů podruhé, kdy se prosadil Tomáš Havlík. To odstartovalo doslova gólovou smršť, kdy během třinácti minut nasázeli hosté do sítě soupeře ještě dalších 5 branek! „Utkání bylo dvě třetiny o gól. Soupeř několikrát hrozil, zvláště prvních deset minut druhé třetiny, kdy nás dostal pod tlak. Bylo to umocněno přesilovkami, které měli. V této fázi utkání jsme vyprodukovali, na můj vkus, moc chyb. Naštěstí nás podržel brankář a ve třetí třetině jsme si pomohli rychlými brankami, což nám dalo klid,“ hodnotil po zápase hlavní trenér Jiří Raszka pro klubový web.

Nováček v soutěži se může pochlubit jedním z nejlepších oslabení, v něm má nyní úspěšnost ubráněných přesilovek soupeře 84,11 %. Lépe na tom jsou už jen dva týmy z opačných pólů tabulky, první Znojmo (91,1 %) a poslední Velké Meziříčí (84,51 %). Využití přesilovek má Havířov naopak to nejhorší, aktuálně 12,6 %. Bobři mají pro přiklad využití přesilové hry přesně 20 %, to je zase jedno z nejlepších.

Nelichotivá statistika krouží kolem havířovského obránce Martina Dudáše. Ten už v tomto ročníku nasbíral 76 trestných minut, v průměru 2,5 minut na zápas. V této tabulce mu patří druhé místo, na prvního Jiřího Vašíčka z Havlíčkova Brodu má ale stále co „dohánět“, ten si v této sezóně zapsal už 104 trestných minut.

Martin Dudáš (foto: Michal Polák / hc-havirov.cz)

Slezané prošli před tímto ročníkem velkou obměnou kádru, kdo v AZetu ale zůstal je brankář Marek Štipčák. Ten prožívá v Havířově skvělou sezónu, v průměru inkasuje 2,9 branky na zápas, v této statistice mu patří čtvrtá příčka za brankáři Znojma a třetím Michalem Šurým z Hodonína.

Bodovými tahouny AZetu je hned několik hráčů. Na vrcholu tabulky Jiří Zdeněk (11+22), stejně bodů má také Petr Antoníček (18+15). Daří se taktéž bývalým hráčům Valašského Meziříčí Jakubu Apolenáři (13+15) nebo Danielu Spratkovi (8+20).

SESTAVA HAVÍŘOVA V POSLEDNÍM ZÁPASE:

Štipčák (Šindelka) - Kunc, Havlík, Hudec, Kuboš, Ščurek, Kolarz (C), Mrowiec - Mrva (A), Spratek, Antoníček - Tvrdý, Zdeněk (A), Haas - Pastor, Čmiel, Pawliczek - Apolenář, Pavlík.

HC BOBŘI VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Valaši po krizi bodovali už ve čtyřech zápasech po sobě. I když pouze jednou brali plný počet bodů, i další zisky jim v tabulce pomohly. Před sebou mají už jen pět posledních zápasů a kolem nich je stále těsno. Bobrům nyní patří šestá příčka, od osmého Hodonína je dělí čtyři body, od devátého Nového Jičína sedm. Ze hry o play-off už vypadly žďárské Plameny, zbývá tak poslední nechtěné deváté místo, pro které zůstanou brány play-off uzamčeny. Bodovou jistotu účastni ve vyřazovací části zatím mají jen 3 týmy. Už jasný vítěz základní části Znojmo, Kopřivnice a Vyškov.

Valašské Meziříčí dokázalo i podruhé v sezóně venku porazit Kopřivnici, stejně tak Vyškov. S tím prohrávali svěřenci kouče Plška ve třetí třetině už 3:1, poté ale přišlo vyrovnání, obrat dokonal v prodloužení Lukáš Finsterle. „Řekli jsme si, že poslední čtvrtinu budeme hrát jako play-off. Kluci se semkli v pravý okamžik, protože všichni si chceme vyřazovací část zahrát. Držíme se tam celou sezónu a bylo by strašně nefér, kdybychom z té osmičky vypadli. Věděli jsme co Vyškov hraje a také jsme věděli, že je to hodně útočný tým a mají dozadu své rezervy. I za stavu 3:1 jsme pořád věřili, že se zápasem něco uděláme, protože ty šance jsme měli. Vyrovnali jsme, s přispěním gólmana a se srdíčkem se nám podařilo vyhrát," hodnotil po utkání trenér Plšek.

Valaši do posledního zápasu naskočili v pozměněné sestavě, v obraně totiž při absenci Jakuba Ďurkáče vypomohl útočník Ondřej Martiník.

Velkou zásluhu na posledním výsledku měl také hrající asistent trenéra Tomáš Vávra, který měl proti Vyškovu bod u každé branky svého týmu. Na první přesilovkový gól poté navázal dalšími asistencemi. V prodloužení vyrazil před vlastní brankou puk na Finsterleho, který poté rozhodl. Vávra se od pondělí společně s obráncem Jakubem Ďurkáčem při absenci několika nemocných hráčů účastnil tréninků prvoligového Vsetína. O jejich případných střídavých startech do sousedního klubu jsme už v minulosti informovali.

(foto: hokejvyskov.cz)

Povedené utkání má za sebou také brankář David Sachr, který se do svatyně Valmezu postavil od nedochytaného utkání v Havlíčkově Brodě. Proti Vyškovu zaznamenal celkem 38 zásahů, z toho v prodloužení na něj soupeř během pár chvil vyslal 5 střel. Se všemi se ale mladý brankář popasoval a odnesl si tak úspěšnost 92,7 %. Bobři se do konce sezóny mohou spoléhat na vyrovnanou trojici brankářů Jiřího Slováka, dále Kryštofa Ševců a právě Sachra.