Před uplynulou sezonou převzal Zbyněk Mařák valašskomeziříčskou mládež. Jak hodnotí svůj první rok působení a jaké jsou cíle do budoucna?


Pane Mařáku, máte za sebou první rok ve vedoucí roli hokejové mládeže HC Bobři Valašské Meziříčí. S jakým odhodláním jste k nové funkci šéftrenéra přistoupil?

Když jsem do klubu přicházel, byla to pro mě nová výzva. Do té doby jsem se pohyboval na různých pozicích od mládeže až po profesionální extraligový mužský tým ve Zlíně. Je to logicky daleko větší organizace, takže jsem šel do odlišného prostředí. Ale je to pořád jen hokej a beru to tak, že jsem mohl spoustu věcí čerpat. Tou výzvou jsem měl namysli to, že mládež a celkově hokej se ve Valašském Meziříčí dělá v menším počtu lidí, a to větší nasazení musí každý mít. Mojí prioritou je vychovávat kvalitní hokejovou mládež, takže první rok byl především o tom, abychom si nastavili vizi a začali připravovat prostředí pro naši dlouhodobou koncepci.Popisujete to jako proces, který se asi nestane úplně hned…

To rozhodně ne. V dobře fungující organizaci se musí nastavit všichni na stejnou vlnu, spolupracovat a pracovat s maximálním nasazením. To jsou důležité faktory pro to, abychom mohli začít budovat kvalitní prostředí pro výchovu mladých sportovců. Nestane se to za jednu sezónu, ale je to otázkou několika let. Věřím, ale že už brzy začneme pozorovat změny k lepšímu.

Ty věci tu doposud nebyly?

To si úplně netroufám hodnotit jaké to bylo před mým příchodem. Zanedlouho po mém příchodu se měnilo i vedení klubu, a jak tu fungovaly věci před tím, to vím jen z doslechu. Pro nás je podstatné to, co je teď a tady a co vidíme před sebou. Každý šéftrenér by měl vnést do klubových procesů svůj rukopis, což se teď děje. Z části se obměnil se i trenérský tým mládeže, takže jsme na začátku. Pracujeme na zlepšení interní komunikace klubu a také komunikace s rodiči a veřejností. Klíčovým aspektem je i PR mládeže a nábor, což se pojí také s tím, jak dobře funguje seniorský A-tým.Takže s těmi prvotními změnami a nastavením filozofie klubu jste spokojený?

Určitě! Za tu sportovní oblast mládeže mohu říct, že uděláme maximum pro to, abychom se stali ideálním klubem pro rozvoj hokejových talentů. V klubu pracují mladí lidi s velkou energií. Myslím, že to jde vidět i na tom, jak se klub prezentuje a působí. Procesy, které se nastavily a začínají se utvářet, ve mně vyvolávají dojem, že je šance zde v dlouhodobém horizontu vybudovat opravdu dobře fungující klubovou organizaci. I to je ten důvod, proč tu jsem. Cítím šanci, že postupnými kroky budovat a tvořit něco nového.

Pojďme ke konkrétním krokům. Dokážete vyzdvihnout co se za vašeho angažmá povedlo?

Chtěl bych určitě zmínit nábor, kdy jsme nastavili koordinovanou strategii pro získávání dětí do naší přípravky a za pomocí celorepublikových akcí typu Pojď hrát hokej jsme oslovili více než stovku zájemců a hokej. Určitě to není tak, že bychom tu měli sto nových hokejistů a hokejistek, ale je to skvělé číslo, na kterém můžeme začít budovat mládež od těch nejmenších kategorií. Celkově jsem spokojen s tím, jak je hokej veden od těch nejnižších kategorií. Právě tam cítím velkou sílu a potenciál. Kdybych měl zůstat u těch konkrétních kroků, tak zmiňují to, že od kategorie mladších žáků a výše měly týmy 2x týdně celou ledovou plochu pro sebe a nemusely se o ni dělit. Jen tímto způsobem se hráč může technicky a takticky rozvíjet. Po novém roce se zvedli i naši dorostenci. Junioři bojovali ve skupině o postup do Ligy juniorů a výbornou práci odvedli trenéři i u 3. a 4. tříd.

A co třeba nedávné angažování známého trenéra Josefa Turka?

Určitě jsem za Pepu moc rád, že ho tady můžeme jít. Ale na druhou stranu to není o jménech. Rozhodující je nasazení, píle, pracovitost a vztah k dětem. Pepa Turek to určitě má, stejně jako celý trenérský štáb, který do příští sezóny tvoříme. Myslím, že se nám to povedlo dobře nakombinovat a všichni si budou vzájemně inspirací. A ano, myslím si, že Pepa Turek svými bohatými zkušenostmi dodá trenérskému týmu dobrou kvalitu.

Trenér Josef Turek na akci NHL GFT

Jak to vypadá konkrétně s příští sezónou?

Vypadá to, že budeme mít 7 mládežnických kategorií, tedy o jednu méně než loni. A to z důvodu počtu hráčů, kde spojíme síly s HC Rožnov pod Radhoštěm Černí Vlci a tým bude společný pod jejich vedením. Nicméně spolupráce s Rožnovem je nastavena na dobrých základech a jsem přesvědčen, že to je ku prospěchu všech stran.

Kam byste chtěl posunout mládež Bobrů za pár let?

Společným cílem je především vychovávat z dětí slušné a zodpovědné lidi. Nastavení disciplíny je za mě prioritou. Chceme vybudovat dobré a kvalitní zázemí pro všechny hráče našeho klubu, a věřím, že se nám to povede, i když jsme nyní trošku limitování prostory stadionu, ale co jsem zaslechl, vypadá to, že to nemusí být trvalý stav. Dlouhodobým cílem je mít v každém ročníku alespoň 13 a více mateřských hráčů. Výhledovou metou je vybojovat vyšší soutěž v kategorii dorostu a juniorů a tím vychovávat hráče pro A-tým a potažmo i pro profesionální hokej.Máte na závěr možnost něco vzkázat rodičům, hráčům a podporovatelům naší mládeže, využijete toho?

Hráčům bych chtěl říct, aby chodili na trénink s tím, že se chtějí zlepšovat, bavit se, ale musí vědět to, že se vším se pojí dodržování pravidel a řádu.

Rodičům bych rád vzkázal, aby své děti podporovali i nadále, byli jim nápomocni a naslouchali. Sám jsem rodič, naprosto chápu, že to nemají jednoduché. Vlastní práce, vozit děti na trénink a zase zpátky, o víkendech zápasy, do toho škola a domácnost. Ale vy to zvládnete. Naší snahou je vytvořit i příjemné mimo hokejové prostředí a k tomu patří dobrý kolektiv rodičů. Tou odměnou pro vás bude spokojené a dobře nastavené dítě.

Úplným závěrem snad jednu prosbu. Abychom mohli začít budovat klub, musíme k tomu přistupovat jako ke klubu, nikoliv zájmovému kroužku. Pomůže nám k tomu z vaší strany vzájemný respekt, pochopení podpora, tolerance, a hlavně vaše zpětná vazba.

Děkuji!

ODEHRANÝ ZÁPAS

0. kolo | st 26.6.2024

1:2

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

1. kolo | st 18.9.2024

 

TABULKA 2. LIGY

1. HAV Havířov 44 270:99 116
2. HVY Vyškov 44 224:152 92
3. HOM Hodonín 44 153:134 74
4. OPA Opava 44 143:134 72
5. HBR Havlíčkův Brod 44 151:141 65
6. NJI Nový Jičín 44 146:165 59
7. KOP Kopřivnice 44 161:172 58
8. ZNS Žďár nad Sázavou 44 149:187 58
9. SUM Šumperk 44 139:160 57
10. VAL Valašské Meziříčí 44 128:170 49
11. TEC Technika 44 118:172 49
12. VEL Velké Meziříčí 44 121:217 43
Kompletní tabulka