Play-off je tady! Bobři si své prvenství v tabulce a tedy i jistotu prvního play-off zápasu doma zajistili už před více jak týdnem, o jejich soupeři se ale rozhodlo až v poslední možnou chvíli. Na čtvrté, poslední postupové příčce se nakonec umístil opavský Slezan. Ten nebude mít moc času na odpočinek, první kolo totiž začíná už 1. března 2022. Úvodní buly bude vhozeno v 18:00 na zimním stadionu ve Valašském Meziříčí. Vstupné: 80 Kč, senioři a mládež do 18 let: 50 Kč, děti do 12 let: Zdarma. Permamentky ze základní části jsou již neplatné.

Slezané bojovali o play-off do posledního kola

Opavští si za určité konstalace ostatních výsledků souběžně hraných utkáních mohli zajistit účast v play-off už vítězstvím nad Valmezem. To se jim ale nepodařilo a tak bylo zřejmé, že se o vyřazovací část poperou do posledního kola. Hlavní podmínkou bylo porazit Velké Meziříčí, tou druhou vítězství Kopřivnice nad Žďárem nad Sázavou. Plamenům se dařilo utkání s Tatrovkou dlouho dramatizovat, o bytí či nebytí v play-off se popraly až v nájezdech, které ovšem nezvládly. Kdyby se horáckému klubu podařilo jakkoliv zvítězit, mohl být na místě Slezanu on, i takový ale umí být sport.

Úvod sezóny začal pro Slezany vlažně. V úvodním klání porazil brněnskou Kometu 1:0 v prodloužení, první tříbodové výhry se dočkali v 3. kole nad Žďárem nad Sázavou, se kterým si poradili 6:4. Poté následovala řada tří proher a ne moc konzistentní výsledky. V základní části vybojovala Opava celkem 61 bodů se skóre 128:121, má za sebou celkem 15 výher, 5 vítězství v prodloužení nebo nájezdech, 16 proher a dalších 6 neúspěchů po základní hrací době.

Tahounem Wolf, v brance jasná jednička

Opavská dvaadvacítka Petr Wolf patří mezi tahouny svého týmu dlouhou řadu let, jakožto odchovanec si zde zahrál ještě extraligu dorostu a juniorů, kde taktéž patřil mezi velké opory. V letošním ročníku prožil nejúspěšnější sezónu v seniorském hokeji, neboť do sítě soupeřů nasázel celkem 18 gólů, na dalších 27 nahrával. Tomáš Rousek taktéž prošel mládeží opavského hokeje, červenobílý dres obléká už devátou sezónu, letos navíc na jedno utkání vyzkoušel chuť Chance ligy v barvách Havířova. Za Slezan letos nasbíral 13 branek a 13 nahrávek a taktéž se jedná o jeho nejlepší ročník mezi muži. O další pravidelný přísun bodů se stará Vlastimil Malina (9+16), Adam Beránek (9+16) nebo Jan Vojtovič (10+13).

Také defenzivní řady umí svým soupeřům hodně zavařit. Bek Jiří Šindelář nasbíral celkem 22 bodů (9+13), což je na obránce velice dobrá produktivita.

Brankoviště patřilo po celou základní část pouze dvěma mužům, Dominiku Pitákovi a Janu Baldikovi. První jmenovaný naskočil hned do 39 utkání s průměrem 2,45 inkasované branky na zápas, Baldik zasáhl jen do 6 duelů, v průměru za utkání inkasoval 4,4 branky.

Soupiska týmu HC Slezan Opava:

Brankáři: Piták, Baldik.

Obránci: Kocián, Zouhar, Kunc, Šindelář (C), Zapletal, Ficek, Thie, Zelenka, Věntus.

Útočníci: Hotěk, Urban, Horný, Damašek, Vašenka, Štindl, Rousek, Římský, Buršík, Kadula, Beránek, Peterka, Wolf (A), Vojtovič, Krupa, Malina (A), Hendrych, Häring.

Bobři vítězi základní části, doma se jim dařilo

Valaši mohli i přes domácí prohru s Kopřivnicí slavit prvenství v základní části. Pomohla jim tím Opava, která dokázala klání s Novým Jičínem dotáhnout do prodloužení a vzala mu tak bod, potřebný k možnému přeskočení Valašského Meziříčí v tabulce.

Svěřenci kouče Plška neměli vstup do sezóny ideální. Na úvod sice porazili novojičínské Ďábly vysoko 9:0, následovaly dvě prohry s Velmezem a Kopřivnicí. Vše nakonec vyvrcholilo ztraceným utkáním se Žďárem nad Sázavou, který i přes nevydařený začátek dokázal obrátit zápas ve svůj prospěch v prodloužení. Tři neúspěchy v řadě, to byla nejdelší linka neúspěchů, se kterou se Bobři museli potýkat, poté totiž následovala vlna devíti vítězných střetnutí v řadě. Doma zaváhali Valaši pouze třikrát, nejprve na úvod ročníku v již zmíněném utkání s Plameny, poté jednou s Kometou a v posledním případě s Kopřivnicí.

Celkem Bobři získali 85 bodů z 126 možných. Mají za sebou 25 vítězství, 3 výhry v prodloužení nebo po nájezdech, o body byli ochuzeni celkem ve 14 případech, z toho v 10 po základní hrací době a ve 4 po prodloužení nebo nájezdech. Základní část zakončili se skóre 157:95, jako jediný tým v celé druhé lize neinkasovali přes 100 branek.

V kádru to šlape, Křivohlávek nabral před play-off fazónu

Nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem Valachů v základní části se stal Jan Křivohlávek, který se stal novou akvizicí valašskomeziříčského týmu už v minulé nedohrané sezóně. Tehdy ale neměl dostatek prostoru ukázat své hokejové umění, neboť Bobři stihli před předčasným ukončením soutěže odehrát pouze čtyři utkání, od sám nastoupil pouze do tří, zaznamenal jen jeden bod za nahrávku. Letos je to ale jiná muzika, Honza patří mezi tahouny mužstva a dosáhl až na metu 22 vstřelených branek (22+20). Poslední 3 navíc přidal naposledy proti Opavě.

Velmi povedenou sezónu prožívá také Lukáš Finsterle (13+27), odchovanec klubu Tomáš Andris (16+19) nebo předsezonní posila Jiří Goiš (9+21), který ovšem poslední dobou nastupuje převážně za prvoligový Přerov, se kterým zpočátku jeho příchodu bojoval o setrvání v Chance lize, nyní je to účast ve čtvrtfinále play-off. Bodově se daří také Tomáši Vávrovi (16+14), Jakubu Apolenářovi (17+10) nebo kapitánovi Pořickému (12+15).

Dobrý výkon brankáře je základem každého vítězství a jinak tomu není ani ve Valašském Meziříčí, i když to mezi třemi tyčemi Valachů bývalo občas trochu divoké. Do ročníku nastoupila brankářská dvojice David Sachr - Jiří Slovák, která se ale později kvůli Slovákově zranění rozpadla, Sachr navíc vypomáhal mateřskému Vsetínu při reprezentační absenci Jakuba Málka. V brankovišti Valachů se tak objevil vsetínský David Tkadlec, následně zkušený brankář, trojka třineckých Ocelářů Lukáš Daneček, který předváděl na druhou ligu velice dobré výkony. Bobři ale koncem roku přivítali zpátky svou dvojici, která se do konce základní části prezentovala velice dobře. David Sachr je společně s Tadeášem Dvořákem z Tábora nejlepším brankářem v počtu obdržených branek na utkání v celé druhé lize (1,96), Jiří Slovák je v této statistice 4. ve skupině Východ (2,50).

Ve vzájemných zápasech lepší Valaši

Bobři se s Opavou střetli celkem šestkrát, z toho brali 4 výhry za plný počet, jednu výhru v prodloužení a jednu prohru na slezském ledě. Celkové vzájemné skóre je 23:16 pro Valmez.

Program semifinále play-off

Všechny série druhé ligy se budou hrát na 4 vítězná utkání, více o celém formátu si můžete přečíst ZDE.