Vyřazovací boje zaznamenaly pro aktuální ročník druhé ligy řadu změn a naše redakce vám přináší základní přehled technických norem, které čekají minimálně v semifinále i Valašské Meziříčí. Třetí nejvyšší soutěž si zachovává systém kvalifikace do Chance ligy, její vítěz ale letos automaticky nepostupuje do vyšší ligy tak, jak tomu bylo zvykem v předchozích letech.

Krok číslo 1: Semifinále

Druhá liga obecně vzato zaznamenávala řadu změn napříč jednotlivý ročníky a ten letošní není výjimkou. Vše začíná již v prvním kole play-off, do něj se probojovali ve všech skupinách Sever, Jih a Východ pouze čtyři nejlepší týmy dosavadní sezóny.

Bobři z Valašského Meziříčí dokázali v dlouhodobé části ovládnout svou skupinu a vstoupí do vyřazovacích bojů tedy z prvního místa, což jim ale dává technicky vzato jedinou jistotu, jinak se všechny rozdíly mažou a začíná se od nuly. Valaši budou mít v semifinále výhodu domácího prostředí pro případný rozhodující sedmý duel série, to stejné pro svěřence trenéra Plška platí v případném finále skupiny, do kterého postoupí, pokud dokáží v semifinále čtyřikrát zvítězit.

Tím se dostáváme k další změně, která v předchozích letech nebyla příliš zvykem - série play-off se hrají na čtyři vítězné duely zejména proto, že všechny skupiny vletí rovnou do semifinále. Dříve se hrávalo spíše na vítězné zápasy tři.

Pro nasazování týmů do play-off platí jednoduchá rovnice: První po základní části hraje se čtvrtým, druhý se třetím. Vítězové sérií se poté střetnou ve finále svých skupin.

Bobři v semifinále narazí na jednoho z trojice Kopřivnice, Žďár nad Sázavou nebo Opavu. První dva jmenované navíc čeká v posledním kole vzájemný souboj.

V případě vítězství Plamenů za tři body bude Valachy čekat právě nedaleká Tatrovka. Žďár nad Sázavou k jistotě play-off potřebuje alespoň dva body bez ohledu na výsledek Opavy, případně se musí spoléhat na zaváhání svého soupeře ze Slezska. V případě shodného počtu bodů s Opavou by byla výše postavená, tedy na čtvrtém posledním postupovém místě právě Opava díky lepším vzájemným zápasům.

(AKTUALIZOVÁNO) Sobotní zápasy přinesly neuvěřitelné drama v boji o poslední postupovou pozici. Opava dokázala zvítězit za tři body doma s Velkým Meziříčím a čekala na výsledek duelu mezi Kopřivnicí a Žďárem nad Sázavou, který nenašel vítěze v základní hrací době. Slezan potřeboval, aby Plameny prohrály buďto po prodloužení nebo po samostatných nájezdech. O nesmírnou radost v Opavě se nakonec postaral mladičký Vojtěch Pindel, který zařídil rozhodující nájezd Kopřivnice a odsoudil tak Plameny k pátému, prvnímu nepostupovému místu.

Valašské Meziříčí tak změří síly v semifinále se Slezanem Opava. Druhou dvojici tvoří Nový Jičín a Kopřivnice.

Připomínáme, že Bobrů se poslední kolo netýká, předehráli si jej s Kometou již na konci minulého roku.

Vítěz finále postupuje do kvalifikace

Pro druholigového fanouška nic nového. Systém kvalifikace ze tří skupin je za poslední léta zažitý a v posledních letech ním do Chance ligy prošli třeba sousední Vsetín, Poruba nebo Šumperk.

I letos pro kvalifikaci platí jednoduchá pravidla: Všechny týmy, neboli vítězové skupin Sever, Jih a Východ se spolu střetnou systémem každý s každým doma a venku.

Zde ale přichází zásadní změna: Vítěz kvalifikace se tak jako v minulých letech ještě zdaleka nemůže radovat z postupu do první ligy. Vítěze kvalifikace totiž čeká ještě tvrdý souboj s týmem z Chance ligy - baráž na čtyři vítězné duely.

Chance liga a její sestupový systém

Kroky svazu v posledních letech dospěly před letošní sezónou do fáze, kdy bylo nutné zeštíhlit druhou nejvyšší soutěž. To sebou v konečných důsledcích v nastaveném herním systému nese své těžkosti i pro vítěze kvalifikace druhé ligy.

Z Chance ligy totiž sestupují poslední tři týmy přímo, další dva nejhůře umístěni spolu sehrají sérii o udržení, jejíž poražený padá rovnou do druhé ligy. Vítěz této série poté sehraje onu baráž o udržení s vítězem kvalifikace druhé ligy.

Skupina o udržení

Pokračování bojů po základní části se ve druhé lize týkají také nejhůře postavených týmů ve všech skupinách. Tyto týmy spolu sehrají systémem obdobným kvalifikaci každý s každým vzájemné souboje a pouze vítěz této skupiny si zachová druholigovou příslušnost. Dva zbylé týmy padají do příslušných krajských soutěží.

Z naší východní skupiny je jasné, že tyto nepříjemné starosti čekají tradičního účastníka druhé ligy Drtiče z Hodonína.


Vybavte se na PLAY-OFF s novou ŠÁLOU!

Nové šály jsou k zakoupení při všech domácích utkáních na hlavní pokladně.
Cena: 250 Kč.

ODEHRANÝ ZÁPAS

1. kolo | so 24.9.2022

0:3

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

3. kolo | so 1.10.2022

17:00

TABULKA 2. LIGY

1. KOP Kopřivnice 1 7:1 3
2. ZNO Znojmo 1 3:0 3
3. OPA Opava 1 3:1 3
4. HBR Havlíčkův Brod 1 4:3 3
5. NJI Nový Jičín 1 3:4 0
6. HAV Havířov 1 2:4 0
7. VEL Velké Meziříčí 1 1:3 0
8. VAL Valašské Meziříčí 1 0:3 0
9. ZNS Žďár nad Sázavou 1 1:7 0
10. HOM Hodonín 0 0:0 0
11. MBV Vyškov 0 0:0 0
Kompletní tabulka