Hokejisté Valašského Meziříčí Tomáš Vávra a Jakub Ďurkáč nastoupili ve středu 22. února 2023 do prvoligového utkání za Vsetín, který vyzval na venkovním kluzišti Přerov. To ovládli zelenožlutí 2:0 i s přispěním našich dvou hráčů.


Vsetín se od předešlého týdne potýkal s rozsáhlejší marodkou v kádru, pro středeční utkání se Zubry měl k dispozici jen 5 obránců. Také mezi útočníky se objevilo několik jmen, která nebyla připravena do zápasu nastoupit. Valašský hokejový klub tak využil dohody s druholigovými Bobry, odkud k nim byly do vyšší soutěže již před časem vyřízeny střídavé starty dvěma hráčům Bobrů. „V neděli došlo k dohodě s Lukášem Plškem a od pondělí s námi trénují bek Kuba Ďurkáč a útočník Tomáš Vávra z Valašského Meziříčí. Uvidíme, co se se zdravotním stavem našich hráčů stane do středy,“ zmínil v posledním rozhovoru pro web Vsetína trenér Jiří Weintritt, který dříve vedl také druholigový Valmez. Ve středu 22. února nakonec služeb obou hráčů využil, navíc ve vždy třaskavém zápasu s Přerovem.

Opačným směrem z A-týmu Vsetína do Valašského Meziříčí vypomohlo v aktuální sezóně hned několik hráčů. Brankář David Sachr, obránce Michal Hryciow nebo také útočníci Richard Pětník, David Vítek, Daniel Klímek, Jan Štefka, pro jedno utkání i Adam Hořanský. Většina jmenovaných hráčů nastoupila v rámci střídavých startů v modrobílém dresu už i dříve. V předešlých letech se v barvách Bobrů objevili například také bratři Jakub a Šimon Jenáčkové nebo Tom Ondračka.

Michal Hryciow v dresu Valašského Meziříčí v posledním zápase s Opavou.

Vávra s Ďurkáčem patří poslední sezóny k největším oporám valašskomeziříčského A-týmu. „Je to vyvrcholení jejich dlouhodobé tvrdé práce v našem klubu, když dostali šanci se ukázat v 1. lize. Je to tak i reklama pro náš klub, že je o naše hráče zájem i ve vyšších patrech. V minulém roce si od nás takto druhou nejvyšší soutěž vyzkoušel Jan Křivohlávek s Jiřím Goišem, kteří nastoupili za Frýdek-Místek. I když bojujeme o play-off, tak jsme hráčům nechtěli v ničem bránit. Naskytla se tak zase i u nás šance dalším klukům posunout se v sestavě výš,“ komentoval hlavní trenér Valašského Meziříčí Lukáš Plšek.

Lukáš Plšek, který dříve jako brankář se střídavými starty ze Vsetína taktéž v minulosti nastupoval za Valašské Meziříčí. (foto: Michal Polák / hc-havirov.cz)

Pro Jakuba Ďurkáče se jednalo o velkou premiéru, doposud totiž ve vyšší soutěži než ve 2. lize nastoupil. Vše je stále otevřené, střídavé starty jsou vyřízeny a oba trenéři jsou v kontaktu, takže je stále možné, že bych mohl za Vsetín nastoupit, pokud bude potřeba,“ zmínil valašskomeziříčský obránce.

Na ledě strávil celkem 16 minut, 21 sekund a zahrál si také oslabení. Z mého výkonu jsem docela spokojený, myslím si, že jsem obstál dobře. Byly tam určitě dobré chvíle ale i ty slabé, ale to už je prostě hokej. To, že je to soutěž o stupeň výš rozhodně poznat bylo, bylo to o dost tvrdší. Všichni navíc dodržují systém, kterého se drží a ten potom funguje. Za zkušenost jsem velice vděčný, hodně mi to dalo, komentoval svou prvoligovou premieru Ďurkáč.

Jeho parťákem na ledě byl mladší Šimon Jenáček, který s Kubou nastupoval v pár zápasech ve Valašském Meziříčí. „Kromě kluků, co hráli za Bobry jsem tam nikoho neznal, ale vůbec mi nepřišlo, že bych přišel do úplně neznámého prostředí, což bylo fajn.“ pochvaluje si pětadvacetiletý bek.

Jakub Ďurkáč zažil vítěznou premiéru v 1. lize, jeho tým navíc ani jednou neinkasoval, což je vedle skvěle chytajícího brankáře Žukova také zásluha dobré obrany. (foto: Jan Gebauer / hokejprerov.cz)

Zápas to byl s valašskomeziříčskou stoupou hned několikanásobný. Nejen za Vsetín ale i za Přerov nastoupilo několik dřívějších i stále současných hráčů Valmezu. V bráně Zubrů se představil rodák z Valmezu Michal Postava, který na Hané před nedávnem prodloužil smlouvu na další dva roky. Po přerušení kariéry gólmana Michala Petráska padla pozice jedničky právě na jeho bedra a svou šanci uchopil opravdu dobře. Jeho úspěšnost zákroků je aktuálně 93,3 %. Proti Vsetínu pustil za svá záda jedinou branku a zaznamenal tak 96,9% úspěšnost. Druhý gól VHK padl až do prázdné brány.

Ve čtvrté formaci Hanáků nastoupil útočník Jiří Goiš, velká posila Valmezu před minulou sezónou. Jako sedmý obránce byl připraven Matyáš Gréč, ten má k Bobrům vyřízeny střídavé starty do konce ročníku. V obraně druhé lajny se zase představil David Chroboček, který nastoupil za Bobry do celkem 22 utkání v sezónách 2016/2017 a 2017/2018.

Michal Postava v dresu přerovských Zubrů. V předešlé sezoně naskočil do pár zápasů i za druholigovou Kopřivnici, svatyni strážil také proti rodnému Valmezu. (foto: Jan Gebauer / hokejprerov.cz)

Speciální zápas to byl samozřejmě také pro Tomáše Vávru, který dres Vsetína oblékl po čtyřech letech. Zkušený útočník zde zažil jedny z nejúspěšnějších let své kariéry. když zde v sezóně 2016/2017 vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže, tehdejší WSM ligy. I když nemohl do utkání nastoupit se svým tradičním číslem 19, které ve Vsetíně aktuálně nosí Pavel Klhůfek, zápas v Chance lize se opravdu užil. „Nastoupit za Vsetín je pro mě čest, protože mě klub vychoval až do dospělého hokeje, takže jsem mu ve spoustě věcech vděčný. Určitě nejsem nějak zahořklý po tom, co jsem odtamtud odcházel a i vzhledem k tomu, že máme jako Valmez se Vsetínem spolupráci a měli teď velkou marodku, tak jim rád pomůžu,“ zmiňuje třicetidvouletý útočník.

(foto: Martin Vojtěch Víta / hc-vsetin.cz)

Od pondělí trénoval Vávra už na Lapači. V tuhle chvíli jsme domluvení, že bych měl jít v pátek znovu na trénink do Vsetína s tím, že se uvidí, jak to bude vypadat na sobotní zápas. S trenéry jsme se domluvili, že půjdeme den po dni. Samozřejmě je to pro mě trochu náročnější, vše naplánovat společně s mou pracovní vytížeností. Práci, kterou teď mám, mám moc rád a baví mě, takže zohledňuji i tyhle věci. Ta hokejová kariéra je krátká a už jsem ani pořádně sám nepočítal s tím, že bych si mohl ještě nekdy za Vsetín zahrát. Ale jak se říká, člověk může v životě uzavřít nějakou kapitolu, otočit na nový list, na který chce začít psát. Ale někdy je to tak, že se ty cesty znovu spojí,“ dodává forvard Valachů.

Vávra nastoupil jako centr čtvrté formace po boku Richarda Pětníka a Marka Melenovského, se kterými si letos zahrál i za Valašské Meziříčí. Na ledě strávil přes 8 a půl minuty, brankáře Postavu prověřil jednou přesnou střelou z pravého kruhu. „Od trenérů jsme dostali herní plán a všichni kluci ho plnili do poslední chvíle. Všechno klapalo tak jak mělo. Samozřejmě jsme měli i trochu štěstí, ale štěstí přeje připraveným a to my jsme byli. Takže jsme z Přerova odvezli tři body, odjeli jsme navíc bez inkasované branky, takže si myslím, že bych to mohl hodnotit jako pěkné představení celého týmu.“

Tomáš Vávra nakoukl do Valmezu poprvé v sezóně 2018/2019, o rok později už přešel k Bobrům natrvalo. (foto: Martin Vojtěch Víta / hc-vsetin.cz)


(foto: Jan Gebauer / hokejprerov.cz, Martin Vojtěch Víta / hc-vsetin.cz)

ODEHRANÝ ZÁPAS

44. kolo | so 9.3.2024

TABULKA 2. LIGY

1. HAV Havířov 44 270:99 116
2. HVY Vyškov 44 224:152 92
3. HOM Hodonín 44 153:134 74
4. OPA Opava 44 143:134 72
5. HBR Havlíčkův Brod 44 151:141 65
6. NJI Nový Jičín 44 146:165 59
7. KOP Kopřivnice 44 161:172 58
8. ZNS Žďár nad Sázavou 44 149:187 58
9. SUM Šumperk 44 139:160 57
10. VAL Valašské Meziříčí 44 128:170 49
11. TEC Technika 44 118:172 49
12. VEL Velké Meziříčí 44 121:217 43
Kompletní tabulka